Zdaniem części ekspertów aneks kuchenny to rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno w przypadku dużych domów jednorodzinnych, jak i małych mieszkań w blokach i kamienicach. W przypadku tych pierwszych, większe aneksy kuchenne łatwo łączy się z ogromnymi wyspami kuchennymi.
W przypadku małych pomieszczeń, takie rozwiązanie jest sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od metrażu, przy projektowaniu aneksu kuchennego warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które finalnie wpłyną na funkcjonalne urządzenie takiej przestrzeni. O czym tu konkretnie mowa?
Eksperci cytowani przez Newserię zwracają uwagę, by w pierwszej kolejności należy odpowiednio rozplanować przestrzeń – zarówno część przeznaczoną do gotowania, jak i przechowywania. Tu wyjątkowo ważne jest zachowanie ciągu technologicznego, czyli podziału przestrzeni kuchennej na strefy gotowania/pieczenia, przygotowywania posiłków, przechowywania naczyń, mycia/sprzątania oraz przechowywania produktów spożywczych. Takie rozmieszczenie zaczynamy od pozycji lodówki, po przechowywanie naczyń, zmywanie, przygotowywanie i na końcu gotowanie. Prace te dodatkowo ułatwi organizacja miejsca w szafkach – na przykład za pomocą koszy, organizerów czy pudełek – w taki sposób, by na widoku pozostały tylko niezbędne akcesoria do gotowania. Pamiętajmy, że aneks kuchenny to także część salonu, dlatego stanowi często pomieszczenie umożliwiające pracę lub przyjmowanie gości, stąd warto zadbać też o odpowiednią ilość potrzebnego do tego miejsca.
Ich zdaniem Harmonię w takim hybrydowym wnętrzu zapewni nie tylko dobór odpowiedniego wyposażenia meblowego, ale również nowoczesne i wysoce estetyczne sprzęty AGD. Jednym z nich są płyty gazowe bez płomieni, które nie tylko gwarantują ogromną oszczędność i wygodę użytkowania, ale również wysoką higieniczność oraz minimalistyczny design, wpasowujący się w każdą estetykę kuchennego wnętrza.
Eksperci zwracają też uwagę na inny problem. Urządzając aneks kuchenny, zwróćmy również uwagę na odpowiednią wentylację. Podczas gotowania wydziela się wiele zapachów oraz pary wodnej, która wraz kurzem i tłuszczem osiada zarówno na sprzętach kuchennych, jak i reszcie wyposażenia salonu. Stąd w każdej otwartej kuchni powinien znaleźć się odpowiedni okap, który będzie pochłaniał powstającą w procesie gotowania parę i nieprzyjemną woń.
- Okap kuchenny staje się niezbędnym urządzeniem, które pomoże utrzymać przestrzeni w należytym porządku. Dlatego dobrze wybrać innowacyjne okapy wyposażone w czujnik, które na bieżąco monitorują i wykrywają zmiany stanu powietrza, a następnie usuwają wszelkie nieczystości powstałe w trakcie gotowania. Dzięki tej nowoczesnej technologii, zapobiegamy nagromadzeniu się trudnych do usunięcia nieczystości, czym równocześnie skracamy czas naszego sprzątania – mówi Kamila Prałat, manager ds. marketingu i sprzedaży w firmie Solgaz. Takie urządzenia wykrywają nie tylko zmiany temperatury i wilgotności powietrza, ale także obecność gazu, co sprawia, że możemy czuć się w pełni bezpiecznie