70 proc. domów w Polsce do remontu. To miliardy złotych straty na ogrzewaniu

Nieocieplone budynki z nieekologicznym systemem grzewczym odpowiadają za 37 proc. globalnej emisji CO2 i 36 proc. zużycia energii. Co gorsza, większość tej energii pochodzi z paliw kopanych. Takich budynków w Polsce, według badań jest ponad 9 mln. To miliardy złotych straconych na nieefektywne ogrzewanie. 

Nawet 70 proc. budynków w Polsce  nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji, wynika z Ocieplenie budynku i zainwestowanie w bardziej ekologiczny system grzewczy jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Niestety, większość budynków w Polsce nadal jest pod względem zaniedbanych. A to dopiero początek problemów, bo nie tylko w ekologicznych rozwiązaniach jesteśmy jako kraj zacofani. 

17 proc. Polaków żyje w trudnych warunkach

Brak dostępu do światła dziennego, wilgoć i grzyb na ścianach, brak ochrony przed zimnem i hałasem to zagrożenia, z którymi według badań boryka się co czwarty obywatel naszego kraju, a 70 proc. budynków w Polsce  nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Takie wnioski płyną z Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków w Polsce. Zgodnie z nią np. 4,2 mln Polaków żyje w mieszkaniach, w  których występuje wilgoć i grzyb, a 1,5 mln żyje w mieszkaniach zbyt ciemnych. 

 

Według obliczeń analityków firmy Velux zmniejszenie narażenia na wilgoć i pleśń, usunięcie problemu dostępu do światła dziennego oraz zwiększenie współczynników wentylacji w budynkach do 2050 roku wygenerowałoby dla gospodarki dodatkowe 17 mld euro (w tym ok. 4 mld zł w obszarze zdrowotnym).

Plan poprawy jest, ale pieniędzy brak

Niestety, nawet 65 proc. Polaków nie posiada wystarczających oszczędności, by przeżyć bez pracy trzy miesiące, więc można założyć, że renowacja domu bądź mieszkania jest dla nich poza zasięgiem finansowym. Oczywiście, jest dostępnych kilka programów wspierających modernizację energetyczną domostw, ale nawet tam należy posiadać najczęściej swój wkład finansowy. 

Według założeń Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków zaplanowano:

  • termomodernizację 236 tys. budynków rocznie w latach 2020-2030,
  • termomodernizację 271 tys. budynków rocznie w latach 2030-2040,
  • termomodernizację 244 tys. budynków rocznie w latach 2040-2050

 

Zdjęcie główne: Matt Seymour on Unsplash