5 żelaznych zasad projektowania łazienki

Stworzenie idealnej aranżacji łazienki wydaje Ci się bardzo trudnym i złożonym zadaniem? Nie musi tak być! Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad, by stworzyć piękne i funkcjonalne wnętrze. Zaprojektuj łazienkę samodzielnie w kilku prostych krokach!

Krok 1: strefa umywalkowa

 

Centralnym elementem tej części pomieszczenia jest oczywiście umywalka oraz sprzęty znajdujące się w jej najbliższym otoczeniu. Projekt łazienki musi uwzględniać jej dopasowanie rozmiarów umywalki nie tylko do wielkości wnętrza, ale i potrzeb korzystających z niej osób. 

 

Do wyboru mamy umywalki meblowe, wiszące i nablatowe. Niezależnie od wariantu, muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości (optimum to 85-90 cm). Projektując dużą łazienkę dla rodziny, można rozważyć umieszczenie w niej dwóch mis, ustawionych na długim blacie lub szafce. 

 

W strefie umywalkowej musi się znaleźć także lustro. Oprócz klasycznych modeli wiszących lub wpuszczanych w ścianę, ciekawą propozycją są wiszące szafki z lustrzanymi drzwiczkami. To jeden z elementów, które pozwolą idealnie wykorzystać dostępną przestrzeń, co jest wyjątkowo ważne w projekcie małej łazienki.

Krok 2: strefa kąpieli

 

Relaksująca kąpiel jest czymś, o czym marzy wiele osób. Mimo to posiadacze niewielkich łazienek często rezygnują z wizji własnego, domowego SPA, umieszczając w nich kabiny prysznicowe. W praktyce jednak nawet dysponując niewielkim metrażem, można stworzyć funkcjonalny projekt łazienki z wanną. W wielu przypadkach pomocne jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, na przykład za pomocą takich usług jak z projektowanie łazienki online z projektantem. Pomoże on określić, czy w danym wnętrzu może się znaleźć miejsce na choćby niewielką wannę, a także podpowie, jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

 

Z kolei projekt łazienki z prysznicem powala na wykorzystanie nawet stosunkowo niewielkich wnęk czy kątów pomieszczenia. Niezależnie od wybranego rozwiązania należy jednak pamiętać o umieszczeniu wanny lub brodzika w odpowiedniej odległości od pozostałych sprzętów — minimum 20-30 cm. Dzięki temu wygodne będzie nie tylko ich użytkowanie, ale i sprzątanie. 

 

Samodzielne projektowanie łazienki musi uwzględniać także odpowiednią ilość wolnego miejsca, która pozwoli na wyjście z wanny lub spod prysznica, obracanie się i inne czynności, np. ubranie się. Architekci i projektanci najczęściej przyjmują, że taka przestrzeń powinna być prostokątem o długości od 100 do 120 cm oraz szerokości 70-100 cm. Należy także uwzględnić sposób, w jaki otwierane są ewentualne drzwi od kabiny — tak, by inne elementy wyposażenia nie stanowiły dla nich przeszkody. 

Krok 3: miejsce do przechowywania

 

Wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni do przechowywania jest kluczowe nie tylko dla wygody, ale i estetyki łazienki. Brak możliwości schowania kosmetyków czy akcesoriów sprawia, że szybko pojawia się bałagan oraz wrażenie chaosu.

 

Oprócz tradycyjnych szafek wieszanych nad lustrem lub montowanych pod umywalką warto wykorzystać różnego rodzaju wnęki; z kolei projekt łazienki na poddaszu musi uwzględniać także skosy, pod którymi z powodzeniem można umieścić półki i szafki na wymiar. Dzięki takim rozwiązaniom nawet w małej łazience zmieścisz wszystko, czego potrzebujesz.

Krok 4: oświetlenie

 

Planowanie rodzaju oraz rozmieszczenia źródeł światła w samodzielnie zaprojektowanej łazience powinno mieć miejsce już po ustaleniu, gdzie będą znajdować się inne elementy wyposażenia. Dzięki temu zyskuje się pewność, że będą one umieszczone dokładnie tam, gdzie są potrzebne. 

 

Warto przy tym postawić na kilka źródeł światła — również w przypadku projektu łazienki z oknem. Podstawą jest oświetlenie główne oraz boczne, montowane zazwyczaj w pobliżu lustra. W większej łazience warto umieścić także dodatkowe lampki w pobliżu wanny, zapewniające nastrojowe, relaksujące światło. 

Krok 5: Kolorystyka i detale

 

Spójność kolorystyczna oraz konsekwentny dobór wszystkich elementów wyposażenia ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu. Liczy się każdy szczegół — od ścian i mebli po ceramikę oraz armaturę. Obecnie można samemu zaprojektować łazienkę, w której każdy element będzie współgrał z innymi. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych kompletów mebli, armatury i innych produktów. Dzięki temu unikniemy wrażenia chaosu.

 

Każdy inaczej wyobraża sobie idealną łazienkę. Niektórzy cenią sobie minimalistyczne, ponadczasowe pomieszczenia, inni lubią podążać za aktualnymi trendami. Jednak niezależnie od wybranej estetyki, tworząc własny projekt, warto przestrzegać pewnych opracowanych przez specjalistów reguł. Sprawdzają się w każdej sytuacji, pomagając stworzyć wnętrze, którego użytkowanie będzie prawdziwą przyjemnością.

Trendbook – co to jest?

Trendbook to swoisty poradnik, który mówi o obowiązującej modzie w danej dziedzinie, ale też stara się odpowiedzieć na pytania o trendy przyszłe. Śledzi zmiany i mikro trendy oraz dokonuje selekcji tych minionych, przewidując, co może stać się popularne w przyszłości. Trendbooki pokazują nam, dokąd zmierza moda, serwują gotowe zestawy kolorystyczne, prezentują zupełnie nowe style. Pozwalają nam poznać opinie ekspertów i z całą pewnością dostarczają wielu inspiracji.

Odkryj studia sieci Max Kuchnie

Zdjęcie główne: komfort.pl