5 rzeczy do sprawdzenia przed zakupem działki. Poradnik budowlany

Zakup działki pod zabudowę mieszkaniową nie jest tak prosty, jak się wydaje. Zanim zdecydujesz się na określoną lokalizację, sprawdź kilka czynników. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek. Oto 5 kroków do wyboru terenu budowlanego.

Rodzaj działki pod zabudowę – jaką wybrać?

 

 

Wybór idealnej działki pod budowę domu to nie lada wyzwanie. Zanim jednak zaczniesz obserwować nowe oferty na różnych stronach, zastanów się, jakiego terenu szukasz. Przede wszystkim należy określić status prawny nieruchomości niezbędny do wybudowania określonego typu inwestycji. Jeżeli planujesz jednie budowę domu, wtedy odpowiednim kierunkiem zainteresowań będą działki budowlane.

 

Sprawa się nieco komplikuje, gdy działki w wybranym obszarze mają jedynie statusy rolnych lub leśnych. Na tej pierwszej pierwszeństwo mają rolnicy, którzy przy prowadzeniu działalności mogą postawić również dom na danym terenie. W przypadku tych drugich wiele zależy od założeń MPZP. Często taka konstrukcja jest objęta kilkoma ograniczeniami względem wymiarów i wielkości. Jeśli szukasz pomysłu na działkę leśną, postaw przykładowo na domy modułowe, które znajdziesz na stronie Extradom.pl.

 

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – co warto wiedzieć?

 

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli w skrócie MPZP to jeden z ważniejszych dokumentów, który powinien zwrócić Twoją uwagę przy wyborze działki. Na jego podstawie dowiesz się wiele o jej ogólnych cechach. Przede wszystkim sprawdzisz faktyczne wymiary i lokalizację nieruchomości.

 

Ponadto w MPZP nie brakuje danych dotyczących ograniczeń związanych z powstawaniem budynków na wybranym obszarze. Jeśli zatem planujesz budowę domu o nietuzinkowej konstrukcji i rozkładzie, sprawdź możliwości działki oraz otoczenia do powstania takiej inwestycji.

 

 

 

Ukształtowanie terenu – sprawdzenie stanu faktycznego

 

 

Na zdjęciach wstawionych w ofercie działka może wyglądać idealnie. Jednak często się zdarza, że pozornie gładki teren, kryje w sobie wiele niespodzianek. Szczególnie Twoją podejrzliwość powinny wywołać obrazy, na których dominują wysokie trawy lub inna roślinność. Te elementy pozwalają skutecznie ukryć pewne wady powierzchni, które w procesie budowy domu mogą wpłynąć na znaczne zwiększenie kosztów ich zlikwidowania.

 

 

Badanie gruntu – okiem geodety

 

 

Działka to nie tylko jej powierzchnia widoczna gołym okiem, to również jej podziemne warstwy. Do przejścia tego kroku niezbędna okazuje się pomoc geodety. Sprawdzi on jaki rodzaj ziemi znajduje się pod wierzchnią warstwą podłoża. Ponadto wskaże, czy ilość twardego materiału w ziemi nie utrudni budowy domu w znacznym stopniu.

 

Warto także sprawdzić działkę pod kątem skażeń chemikaliami, gdyż mogą one wywoływać kumulowanie się nieprzyjemnych zapachów w otoczeniu. Kompleksowa analiza wykonana przez geodetę to kluczowy punkt w drodze do idealnej działki.

 

 

Media i dojazd – uniknij nieprzewidzianych kosztów

 

 

Ostatnim krokiem, którego nie warto pominąć, jest sprawdzenie mediów oraz stanu drogi dojazdowej. Istniejące uzbrojenie terenu okazuje się szczególnie istotne, gdyż doprowadzenie kanalizacji czy prądu na własny koszt mogą być wyjątkowo drogie.

 

Podczas wyboru przyszłej działki pamiętaj również o drodze dojazdowej. Jeżeli wzdłuż granicy nie przebiega żadna droga, wtedy konieczne może okazać się wystąpienie o ustanowienie służebności przejazdu. Skrupulatnie podjedź do procesu wyboru gruntu, aby móc cieszyć się bezproblemową budową już niedługo.