Jeden z przykładów to działanie podjęte przez Grupę ANG wraz z Fundacją Nienieodpowiedzialni. Wzięli udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” łącznie zebrała ponad 2000 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Niektórzy właściciele mieszkań, domów czy pokoi udostępnili je bezpłatnie, część kosztów Grupa ANG i jej przyjaciele wzięli na siebie. Schronienie w nich znaleźli między innymi podopieczni Fundacji Humanosh i osoby zgłaszające się do Fundacji Nienieodpowiedzialni - donosi agencja Newseria i portal Nieruchomosci-online, jeden ze współorganizatorów akcji.
Dzięki podjętym działaniom udało się w niecały miesiąc udało znaleźć ponad 400 lokali (domy, mieszkania, kwatery o pokoje). Daje to łącznie ponad 2000 miejsc noclegowych, w których schronienie znajdują podopieczni także Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich i Fundacji Nienieodpowiedzialnych.
Jak wyjaśnia Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG i Fundacji Nienieodpowiedzialni, działania dla potrzebujących zostały podjęte tuż po wybuchu wojny.
- Są wśród nich też te, aby osobom szukającym bezpiecznego schronienia w naszym kraju umożliwić nocleg. Wspólnymi siłami, bardzo szybko zbudowaliśmy bazę lokali mieszkalnych, dzięki czemu też pomagaliśmy konkretnym rodzinom. Wiele z osób zaangażowanych w ten projekt zdecydowało się udostępnić bezpłatnie swoje mieszkania czy przyjąć ukraińskie rodziny pod swój dach. Część mieszkań finansujemy my. Te szybkie, improwizowane działania miało na celu organizację pomocy nim pojawią się rozwiązania systemowe” – mówi.
Jak wyjaśnia fundacja nie może angażować się militarnie - Ale powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by minimalizować skutki wojny dla naszych wschodnich przyjaciół - wyjaśnia.
Osoby, które chcą się zaangażować w pomoc dla uchodźców z Ukrainy mają wiele możliwości podjęcia konkretnych działań. Od miesiąca od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w Polsce, zarówno przez osoby prywatne, NGO czy środowiska biznesowe i ekonomiczne prowadzonych jest szereg inicjatyw na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Obecnie obywatele z pogrążonego wojną kraju mogą szukać pomocy w znalezieniu lokum między innymi na stronach: pomagamukrainie.gov.pl, ukrainskidom.pl, czy uasos.org.
Związek Ukraińców w Polsce i Fundacja “Nasz Wybór” wystosowały apel do mieszkańców Polski. "W imieniu ukraińskiej społeczności w Polsce apelujemy o to, by w obliczu agresji Rosji na Ukrainę i spowodowanego tą agresją kryzysu humanitarnego, wsparcie i pomoc okazywać solidarnie wszystkim osobom uciekającym przed wojną, bez względu na ich pochodzenie narodowe i etniczne" - czytamy w komunikacie.
Autorzy apelu twierdzą, że w Polsce, zarówno na poziomie społeczeństwa jak i państwa, widać ogromną mobilizację i samoorganizację na rzecz przybywających z Ukrainy. "Wprowadzono dla nich wiele ułatwień– m.in. dostęp do bezpłatnych usług transportowych czy medycznych. Brak świadomości faktu, że wśród osób szukających schronienia są też osoby bez obywatelstwa ukraińskiego, sprawia, że są one pomijane w dostępie do tych niezwykle potrzebnych ułatwień. Apelujemy o to, by nasze wsparcie okazywać solidarnie wszystkim osobom, które tego potrzebują. Stanowczo potępiamy wszelkie formy dyskryminacji, a także agresji i przemocy wobec uchodźców" - dodają.