Na koniec 2012 r. w Polsce było około 5,8 mln m kw. biur. Dwie trzecie z nich - w Warszawie. W ciągu najbliższych tygodni do użytku zostanie oddany biurowiec, dzięki któremu całkowite zasoby biurowe stolicy przekroczą 4 mln m kw. Nowych biur wciąż przybywa. Tylko dziesiątka największych obecnie powstających budynków dostarczy prawie 380 tys. m kw. biur. Dla porównania - w całym Trójmieście jest w sumie 359 tys. m kw. biur.
Na ostatnie miejsce pierwszej dziesiątki największych biurowców powstających w Warszawie załapała się inwestycja o nazwie Karolkowa Business Park, która rośnie przy ul. Karolkowej na Woli. To dwie dziesięciopiętrowe wieże ustawione na sześciopiętrowym podium. Od strony ul. Karolkowej przeszklona elewacja tego podium będzie mieć ceglany "tatuaż" - wchłonie zabytkową, 90-letnią konstrukcję hali przemysłowej Polskich Zakładów Philips z 1922 r., które działały w tym miejscu. Biurowiec zaprojektowała pracownia FSP Arcus, inwestorem są firmy Ablon i Asbud. Budowa, która przez ponad rok była zawieszona, niedawno odżyła, budynek ma zostać oddany do użytku latem 2014 r. Zaoferuje prawie 15 tys. m kw. biur i usług.
W połowie roku budynek wypadnie z pierwszej dziesiątki, bo wtedy przy ul. Grzybowskiej, niemal naprzeciwko hotelu Hilton ma zacząć się budowa 83-metrowego biurowca Prime Corporate Center, który będzie mieć ponad 20 tys. m kw. biur.
Tuż obok ronda ONZ trwa budowa 14-piętrowego biurowca Atrium 1. Jego inwestorem jest szwedzka firma Skanska, która z żarliwością apostoła od lat przekonuje, że należy budować budynki bardzo ekologiczne. Atrium 1 jest jej szczytowym osiągnięciem. Ma to być pierwszy w Polsce budynek o statusie tzw. Deep Green. Biurowiec ma wykorzystywać system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, z sondami gruntowymi docierającymi na głębokość aż 200 m pod ziemią. Energię niezbędną do funkcjonowania geotermy będą produkować panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku. Resztę energii właściciel budynku będzie kupować od koncernów energetycznych, zaznaczając, że mają one dokładnie taką ilość prądu kupić ze źródeł odnawialnych. Potrójne szyby będą ograniczać straty ciepła, bezwodne pisuary - zużycie wody... Biurowiec będzie dodatkowo chłodzony dzięki systemowi tzw. free coolingu wykorzystującego zimne powietrze pochodzące z zewnątrz.
Zaprojektowany przez biuro Kazimierski i Ryba budynek zaoferuje prawie 16,4 tys. m kw. biur, do tego jeszcze tysiąc m kw. usług w parterze. Budowa ma się zakończyć w styczniu 2014 r.
14-piętrowy biurowiec Nimbus rośnie pomiędzy Al. Jerozolimskimi a torami kolejowymi, kilkaset metrów na zachód od pl. Zawiszy, obok szarosrebrnego biurowca Equator 2. Ma być gotowy w sierpniu 2014 r. Buduje go austriacki inwestor Immofinanz Group. Lekki, przeszklony, elegancki budynek zaprojektowała pracownia Bose International. Zaoferuje 19 tys. m kw. biur.
Budynek będzie częścią biurowego klastra, który powstaje w tym rejonie. Gdy pod koniec dekady zsumujemy powierzchnię kilku biurowców stojących tam już dziś, Nimbusa, jeszcze jednego biurowca w budowie (o którym później) oraz kilku budynków na razie pozostających w sferze planów, doliczymy się ponad 200 tys. m kw. biur. To prawie tyle, ile dziś ma cała Łódź, siódmy rynek biurowy w Polsce.
Przy Al. Jerozolimskich, w pobliżu stacji WKD dobiegają końca ostatnie prace wykończeniowe nowej siedziby grupy Orange, w skład której wchodzi Telekomunikacja Polska i sieć komórkowa Orange. W obiekcie zaprojektowanym przez pracownię Stanisława Fiszera zajmą całą powierzchnię biurową - 27 tys. m kw. To jedyna inwestycja w tym zestawieniu, która składa się z kilku budynków - ponieważ są one połączone podziemnym parkingiem i mają jednego najemcę, traktujemy ją jak jedną inwestycję.
Siedziba Orange jest pierwszą - i jak dotąd - jedyną inwestycją katarskiego państwowego funduszu inwestycyjnego Qatar Investment Authority. Przejął on biurowiec od francuskiej firmy Bouygues Immobillier, u której budynek zamówiła TP S.A., podpisując umowę wieloletniego najmu biur. Katarczycy kupili ten biurowiec, ponieważ uznali, że jest to absolutnie pewna inwestycja, na której nigdy nie stracą - a tą dewizą kierują się przy inwestowaniu.
Nieopodal budynku Karolkowa Business Park dobiega końca budowa biurowca Wola Center. To kompleks składający się z czterech pudełkowatych brył obłożonych pasami okładzin z czarnego kamienia. Dwie wyższe, 11-piętrowe dominanty miały mieć wewnętrzne elewacje z ukośnych tafli szkła - tak zaplanowali to architekci z pracowni Kuryłowicz&Associates. Budynek miał budzić skojarzenie z nieoszlifowanym, rozłupanym górskim kryształem. W trakcie budowy inwestor, wrocławska firma LC Corp postanowiła jednak obniżyć koszt prac i zamiast ukośnych fasetek są dwie idealnie gładkie, lustrzane tafle szkła. Inwestycja ma 27,5 tys. m kw. biur, do tego 3,5 tys. m kw. usług w parterach.
Przy ul. Inflanckiej na Muranowie trwa budowa zespołu dwóch biurowców, których inwestorem jest firma HB Reavis. Większy, 16-piętrowy zaoferuje ok. 32 tys. m kw. biur, a razem z mniejszym, ośmiopiętrowym - w sumie 46,3 tys. Przeszklony gmach o ukośnych płaszczyznach elewacji będzie wyglądać, jak z grubsza tylko ociosana bryła lodu, która mogłaby zatopić Titanica.
Budynek zaprojektowali architekci z pracowni E&L Architects. Inwestor planuje oddanie I fazy latem 2014 r. HB Reavis oprócz już budowanych dwóch biurowców planuje w tym miejscu jeszcze kolejne.
Niegdyś w tym miejscu znajdowała się miejska zajezdnia autobusowa. Pod koniec 2006 r. za gigantyczną kwotę 390 mln zł kupiła ją hiszpańska firma deweloperska Lubasa. Przelicytowała, nie była w stanie zacząć inwestycji, która by się zwróciła. Firma HB Reavis odkupiła tą działkę - jak się nieoficjalnie mówi - za połowę ceny.
Przy ul. Marynarskiej 12 powstaje przeszklony biurowiec o wysokości od pięciu do siedmiu pięter. Będzie gotowy latem. Jego inwestorem jest firma Ghelamco, zaprojektowali go "nadworni" architekci tej firmy z belgijskiej pracowni Jaspers&Eyers.
Obiekt zaoferuje 40 tys. m kw. biur., a w parterach - sklepy i usługi. W trzypoziomowym podziemnym parkingu będzie mogło naraz pomieścić się 1,4 tys. aut., zaplanowano tam także szatnie i przebieralnie dla rowerzystów. Większość powierzchni biurowej budynku zajmie Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci komórkowych T-Mobile oraz Heyah. Będzie mogła mieć oko na konkurencję: po drugiej stronie Marynarskiej, w biurowcu również zbudowanym przez Ghelamco, znajduje się siedziba sieci Play.
Przy pl. Unii Lubelskiej powstaje 90-metrowa wieża i otaczające ją sześciokondygnacyjne podium. Kompleks zaprojektowała pracownia Stefana Kuryłowicza, inwestorem są firmy BBI oraz Liebrecht&Wood. Przez całą wysokość pięciopiętrowego podium ciągnie się imponujące atrium nakryte szklanym dachem. Trójkątna wieża budzi skojarzenia ze słynnym nowojorskim wieżowcem Flat Iron. Pod całym kompleksem zaplanowano aż cztery podziemne kondygnacje. Trzy najniższe to parking na ok. 800 samochodów. Piętro tuż pod poziomem gruntu zajmą delikatesy prowadzone przez kupców ze Spółdzielni Spożywców Supersam, sklepy i usługi zajmą też parter i pierwsze piętro. Budynek zaoferuje aż 41,3 tys. m kw. biur, a do tego 15,5 tys. m kw. handlu i usług. Firmy i najemcy mają się tam zacząć wprowadzać na jesieni.
Pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a torami kolejowymi, obok charakterystycznego ośmiobocznego tureckiego biurowca zwanego "solniczką" trwa budowa 14-piętrowego biurowca Eurocentrum. Każde jego piętro ma ponad ćwierć hektara. Część, która teraz powstaje, będzie mieć 41,5 tys. m kw. biur - prawie tyle, ile ma najwyższy warszawski biurowiec Warsaw Trade Tower (zwany Daewoo). A w planach jest jeszcze jedna część, która podniesie jego powierzchnię aż do 65,8 tys. m kw. Inwestorem zaprojektowanego przez pracownię PRC Architekci biurowca jest firma Capital Park. Ma oddać gmach w połowie 2014 roku. Będzie to wtedy największy w Polsce biurowiec z tzw. złotym certyfikatem LEED, potwierdzającym energooszczędność i ekologiczność budynku.
Iglica Woli
95,7 tys. m kw. - to powierzchnia, jaką zaoferuje 180-metrowy wieżowiec Warsaw Spire oraz jego dwa 55-metrowe skrzydła. To prawie tyle biur, ile mają wszystkie biurowce Lublina czy Szczecina. Jak twierdzi inwestor gmachu, firma Ghelamco, pod względem powierzchni jest to największy biurowiec powstający obecnie w Europie. Obrys budynku to 13 tys. m kw., więcej, niż powierzchnia placu Konstytucji. Zaprojektowany przez pracownię Jaspers&Eyers budynek będzie mieć aż pięć podziemnych kondygnacji. Cztery najniższe zajmie parking, który pomieści aż 1,2 tys. aut - cztery razy więcej, niż parking obecnego najwyższego biurowca Warszawy, wieżowca Warsaw Trade Tower.
Skrzydła wieżowca maja być gotowe jesienią 2014 r., wieża będzie wykańczana jeszcze rok później.