Kuchnia w stylu retro i vintage - inspiracje
Retro i vintage – czym się różnią? Co oznaczają te pojęcia?
W pierwszej kolejności powinniśmy poznać różnicę między stylem retro a vintage, bo chociaż są one niezwykle podobne, to jednak wcale nie oznaczają tego samego.
- Retro – oznacza przedmioty (nie tylko meble czy akcesoria, ale też ozdoby oraz ubrania) stylizowane na starsze. Kluczowe jest to, że zostały wyprodukowane współcześnie, a jedynie wyglądem imitują lub nawiązują do stylów poprzednich epok.
- Vintage – to pojęcie odnosi się do używania przedmiotów faktycznie wyprodukowanych w minionych dziesięcioleciach, ewentualnie poddanych renowacji lub innym przeróbkom.
Wnętrza retro i vintage mogą być niekiedy nie do odróżnienia, szczególnie dla laika, który nie będzie potrafił określić, czy dany mebel został wyprodukowany współcześnie i stylizowany na stary, czy też jest to stary, lecz odnowiony przedmiot.
Jak urządzić kuchnię retro?
Kuchnie retro zazwyczaj nawiązują do stylistyki panującej za czasów naszych babć, a nawet prababć. To styl idealny dla miłośników przytulnych wnętrz, jest bowiem przeciwwagą dla popularnych obecnie nowoczesnych, minimalistycznych i chłodnych przestrzeni.
W kuchni retro jest wprost przeciwnie – ciepło, domowo i przytulnie. Szafki powinny być stylizowane – nie sprawdzą się tu zwykłe proste uchwyty, lepiej sięgnąć po te bardziej zdobione lub okrągłe gałki. Również wszelkie sprzęty AGD mogą mieć retro design, choć nie muszą, bo retro świetnie się dogaduje z nowoczesnością.
W kuchni retro wszelki plastik jest na cenzurowanym. Królują naturalne materiały, tekstylia, takie jak bawełna i len, a do tego drewno i szkło. Wisienką na torcie są zaś detale, o których nie wolno zapominać – wszelkie dodatki „z duszą”, jak retro zegar, kawiarka czy zastawa stołowa wpływają na ostateczny kształt aranżacji.
Kuchnia retro ponadto jest bardzo podobna do kuchni rustykalnej, czerpiąc od niej sporo inspiracji, takich jak akcenty nawiązujące do wiejskiego klimatu, przytulność, duży nacisk na komfort i naturalne materiały. Może być bardziej uniwersalna, nawiązując do kuchni klasycznej, ale może też być bardziej sielska i romantyczna, gdy wybierzemy bardziej prowansalski wariant kuchni retro.
Jak kolory pasują do kuchni retro?
Przy planowaniu aranżacji w kuchni, jedną z podstawowych decyzji, jakie trzeba podjąć, są kolory dominujące we wnętrzu. Kuchnia retro powinna być wizualnie przyjazna i ciepła, dlatego odpadają mocne, kontrastowe barwy czy czerń w dużych ilościach. Lepiej za to sprawdzi się biel lub różne odcienie beżu, a także kolory natury: delikatne brązy i zielenie.
Jeśli bardzo chcemy wprowadzić inne kolory, to oczywiście możemy to zrobić, natomiast do tej stylistyki najlepiej będą pasowały ich delikatne pastelowe odcienie. Poszaleć za to możemy przy dodatkach – tu wskazany jest eklektyzm i jak najbardziej dopuszczalne są różne kolory i wzory, np. grochy, babcina kratka, kwiaty czy paski.
Warto też wiedzieć, że w przypadku kuchni retro nie musimy się sztywno trzymać jednego kierunku. W przeciwieństwie do innych rodzajów aranżacji, tu kompletowanie zestawów z elementów pozornie do siebie niepasujących świetnie się sprawdza. Mogą to być np. krzesła lub talerze i filiżanki pochodzące z różnych zestawów.
Ciekawym pomysłem może być element zazwyczaj kojarzony z industrialnymi wnętrzami – cegły na ścianie. Szczególnie, gdy będą pomalowane na biało, mogą ciekawie podkreślić kuchnię retro. Jeśli nie mamy możliwości odsłonięcia prawdziwych cegieł, nic straconego – dobrej jakości płytki imitujące cegłę są praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwej cegły.
Jakie meble do kuchni w stylu retro?
Co oczywiste, w kuchni w stylu retro najlepiej sprawdzą się meble nawiązujące do przeszłości. W zależności od naszego gustu, możemy iść w stronę nieco rustykalnej prostoty lub wybrać bardziej zdobione wyposażenie, np. nawiązujące do stylu dworkowego.
Szafki i półki kuchenne w starym stylu
Szafki kuchenne IKEA i fronty sprzętów AGD (jeśli wybraliśmy te pod zabudowę) powinny mieć sztukaterię, która nada im retro charakteru. Nie muszą być koniecznie białe, brązowe czy czarne – modny odcień mebli kuchennych to np. grafit czy granat. Co jednak ważne, to to, że zdecydowanie powinien być to mat, popularny połysk jest bowiem domeną współczesnych kuchni.
Niezależnie od naszej decyzji odnośnie koloru frontów, uchwyty powinny być w kontrastującym kolorze (np. złote) – choć to tak niewielki element, potrafi on diametralnie zmienić charakter naszych kuchennych mebli. Ponadto rączki powinny być stylizowane na stare – popularne proste uchwyty zupełnie nie będą tu pasowały.
Część szafek wiszących warto zastąpić półkami. Nada to naszej kuchni nieco lekkości, a do tego umożliwi wyeksponowanie retro dodatków, które podkreślą charakter pomieszczenia. Na półkach możemy ustawić eklektyczną kolekcję ulubionych, ładnych kubeczków, charakterystyczne słoiki z klipsem wypełnione sypkimi produktami (np. makaronem), dzbanki czy słoiczki z przetworami. Dla podkreślenia babcinego klimatu, ozdoby na półkach można ustawić na malutkich koronkowych serwetkach.
Wyspy i stoły kuchenne w klimacie retro
W kuchni retro stół jest wyjątkowo ważną strefą kuchenną. Powinno to być maksymalnie komfortowe i przytulne miejsce, przy którym często gromadzić się będą domownicy. Dlatego idealnie, jeśli nasza kuchnia jest spora i przestrzeń pozwala nam na to, aby stół był dość duży.
Ponadto do klimatu retro świetnie wpasuje się stół okrągły, np. z oferty stołów kuchennych IKEA . Co prawda zajmuje on sporo miejsca, ale wynagradza to wyglądem i funkcjonalnością (mieści więcej osób). Warto zadbać też o odpowiednią oprawę stołu – w retro kuchni nie obejdzie się bez obrusu albo przynajmniej podkładek pod talerze (najlepiej tekstylnych lub wiklinowych, niekoniecznie zaś plastikowych).
W przypadku niewielkich i średnich kuchni możemy – rezygnując z dużego stołu na środku – zdecydować się na składany stolik, ale ciekawszą alternatywą są takie meble, jak wyspa kuchenna IKEA czy barek kuchenny. Mebel taki można ustawić w dowolnym miejscu, a w razie potrzeby – bez trudu przestawić.
Stylizowane AGD
Wśród sprzętów AGD – zarówno dużego, jak i małego – bez trudu znajdziemy takie, które stylizowane są na retro. One również znakomicie przysłużą się aranżacji, nadając jej charakteru. Lodówkę czy zmywarkę najczęściej chowa się pod zabudową, ale piekarnik czy okap warto wybrać w wersji retro. Podobnie rzecz się ma np. z czajnikiem czy mikrofalówką.
Co ciekawe jednak, możemy przybrać zupełnie inną taktykę i do swojskiego retro wnętrza wprowadzić powiew nowoczesności właśnie za pomocą sprzętów o prostych, a nawet nieco futurystycznych formach. To może dodać aranżacji nieco klasy i uchronić ją przed popadnięciem w kicz i przesadę.
Dodatki do kuchni w stylu retro
Jakie dodatki dobrać do kuchni retro?
- Zasłonki i firanki, obrusy i serwetki – tekstylia w naturalnych barwach i z naturalnych materiałów są nieodzowne w takiej kuchni. To one w dużej mierze odpowiadają za to, że pomieszczenie jest tak przytulne. Mogą to być również ściereczki we wzory albo zdobione haftem.
- Garnki i patelnie – w aranżacji retro diabeł tkwi w szczegółach i nawet wybór akcesoriów, które powinny być przede wszystkim praktyczne, ma znaczenie. Garnki i patelnie mogą być stylizowane na stare, a dla bardziej zaawansowanych domowych mistrzów kuchni dobrym wyborem mogą być te miedziane – rewelacyjnie sprawdzają się w kuchni nawet przy zadaniach specjalnych, a do tego przepięknie się prezentują.
- Zastawa – kuchnia retro nie obejdzie się bez specjalnej zastawy. Do stylu retro mogą nawiązywać nie tylko talerze i filiżanki, ale i kubki, sztućce, wszelkie miski, sosjerki i dzbanki, cukierniczka i maselniczka, czy wreszcie takie dodatki, jak kawiarka.
- Lampy – istotna jest ich moc, ale przede wszystkim design. Oprócz tego żarówki powinny mieć ciepły odcień światła, tak aby dodawać kuchni przytulności.
Zobacz także inne artykuły:
Kuchnia w kształcie litery U - aranżacje i planowanie kuchni
Kuchnia w stylu skandynawskim - aranżacje i pomysły
Mała kuchnia w bloku - jak ją urządzić?
Kuchnia rustykalna - pomysły na wnętrze w wiejskim stylu
Kuchnia narożna w kształcie litery L - aranżacje wnętrz
Czarna kuchnia z drewnem - pomysły i inspiracje
Kuchnia w stylu skandynawskim - aranżacje i pomysły
Kuchnia w kształcie litery U - aranżacje i planowanie kuchni