Czarna kuchnia z drewnem - pomysły i inspiracje
Czy czarne meble kuchenne są praktyczne?
Chociaż czerń jest kolorem eleganckim, klasycznym i ponadczasowym, w aranżacji wnętrz bywa kontrowersyjna. Jednak odpowiednio zaaranżowana, czerń nadaje pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu i elegancji, a w zależności od reszty wystroju, możemy dzięki niej osiągnąć tak modne i nowoczesne style, jak glamour, industrialny czy loftowy.
Czarna kuchnia a plamy
Czy jednak czarne meble kuchenne są praktyczne? Wiele zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Nie da się ukryć, że z czarnych błyszczących frontów może być trudno zmyć ślady palców. Ale ten problem będzie o wiele mniejszy, gdy wybierzemy szafki matowe, drewniane – nie tylko plamy, ale i kurz będzie na nich mniej widoczny.
Ponadto, warto mieć na uwadze fakt, że kuchnia wymaga dbania o porządek niezależnie od koloru, szczególnie gdy jest bardzo jasna lub bardzo ciemna. Zarówno białe, jak i kremowe czy brązowe fronty również warto regularnie przemywać.
Mała czarna kuchnia?
Czy mała czarna kuchnia to dobry pomysł? Z pewnością nie jest niewykonalny, może jednak wymagać od nas pewnej kreatywności podczas projektowania. Sprytne triki, które pozwolą nam się z tym uporać, to m.in. dobór blatów w innym kolorze (najlepiej drewnianych), wybór jasnych lub kolorowych dodatków oraz zdecydowanie się na meble na wysoki połysk – ich blask optycznie powiększy pomieszczenie.
Połączenie czerni z drewnem w kuchni
Połączenie czerni z drewnem nie bez powodu uznawane jest za udany mariaż. Drewno fantastycznie ociepla czarną kuchnię, nadając jej bardziej domowego i przytulnego charakteru, a odbierając nieco surowości. Dobrym pomysłem są czarne lampy i szafki kuchenne IKEA , a drewniane blaty, półki, krzesła (i opcjonalnie panel kuchenny).
Gdy do takiego wnętrza dodamy jeszcze ścianę z cegieł lub betonową – jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia najwyższej próby nowoczesnego wystroju, o charakterze industrialnym lub loftowym.
Jakie meble do czarnej kuchni z drewnem?
Planując czarną kuchnię, musimy pamiętać, że nie wszystkie elementy mogą być czarne, kolor ten koniecznie trzeba bowiem czymś przełamać, aby nie uzyskać przytłaczającego efektu wizualnego. Do przełamania surowości czerni najlepiej nadają się drewniane akcenty.
Oprócz tego przed podjęciem decyzji co do zakupu konkretnych modeli szafek, frontów czy krzeseł, warto zobaczyć je zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym, aby ocenić, czy w obu wariantach kolor i design nam się podoba.
Czarne szafki i fronty kuchenne
Podstawą czarnej kuchni są szafki i fronty w tym kolorze. O ile nasza kuchnia nie jest bardzo mała, korzystniejsze będą raczej fronty i szafki matowe, a nie błyszczące (bo na matowej ślady palców będą mniej widoczne). Uchwyty mogą być kontrastujące, np. złote lub srebrne, ewentualnie białe. Miłośnicy nowoczesnego stylu w kuchni mogą śmiało sięgnąć po fronty bez uchwytów.
Jeśli chodzi o sprzęty AGD, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać te w kolorze czarnym. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, to dobrym rozwiązaniem są sprzęty AGD pod zabudowę, co pozwoli uspójnić wygląd pomieszczenia.
Przy czarnych frontach niezłym pomysłem jest też kontrastująca podłoga, np. drewniana, gdy naszym priorytetem jest wizualne ocieplenie kuchni, a w szachownicę lub wzorzysta – jeśli lubimy typowo nowoczesne wnętrza.
Czarna wyspa kuchenna
Jeśli dysponujemy dużą kuchnią (lub sporym salonem otwartym na kuchnię), to intrygującym pomysłem może być umieszczenie w niej wyspy w kolorze czarnym. Wyspa nadaje kuchni ekskluzywnego charakteru, ale jest to również rozwiązanie bardzo praktyczne – może pełnić rolę blatu roboczego lub być głównym miejscem przeznaczonym do spożywania posiłków.
Czarna wyspa będzie stanowiła ozdobę nie tylko kuchni, ale i salonu, zamieniając je w eleganckie i nowoczesne wnętrze.
Drewniany stół do czarnej kuchni
Stół kuchenny to centralny punkt nie tylko kuchni, ale i niejednokrotnie całego domu jako miejsce zbierające przy sobie wszystkich domowników i gości. Kuchenny stół – szczególnie jeśli jest spory – ma też spore znaczenie dla wizualnego odbioru pomieszczenia. Dlatego w przypadku czarnej kuchni wyjątkowo dobrze sprawdzi się drewniany stół, który:
- rozjaśni pomieszczenie, przełamując czerń,
- nawet surowemu wnętrzu doda nieco przytulności,
- ułatwi zachowanie porządku.
Stół powinien być też dobrany z uwzględnieniem rozmiaru i kształtu naszej kuchni:
- piękne i praktyczne są stoły okrągłe, ale mają wadę – zajmują dużo miejsca, dlatego sprawdzą się tylko w naprawdę dużej kuchni (lub w dużym salonie z aneksem kuchennym);
- do przeciętnych rozmiarów pomieszczeń lepiej nada się stół kwadratowy lub prostokątny, który można ustawić pod ścianą lub nawet w rogu – warto wybrać model rozsuwany, którego powierzchnię w razie potrzeby można powiększyć, tak aby pomieścił więcej osób;
- w bardzo małej kuchni najlepszym wyjściem może się okazać stół składany, np. montowany do ściany, który można rozkładać tylko na czas posiłków, a następnie jednym ruchem składać do pionu, tak aby odzyskać w kuchni nieco przestrzeni.
Drewniany blat roboczy z ceramicznym zlewem
Jednym z najważniejszych elementów kuchennych jest też blat roboczy. Nieraz to właśnie na nim przechowujemy różne rzeczy (np. słoiczki z przyprawami), ale przede wszystkim jest niezbędny ze względów czysto praktycznych – to na nim przygotowujemy wszelkie posiłki. Blat zajmuje też często sporą powierzchnię, dlatego nie bez znaczenia jest jego wygląd.
Często wybieranym wariantem (i to nie tylko w przypadku czarnych kuchni) jest blat drewniany. Jego niewątpliwymi atutami są uniwersalność i wytrzymałość, ale przede wszystkim drewno jest po prostu piękne, i to niezależnie od obecnie panującej mody. Ponadto można je wielokrotnie odnawiać, tak aby po pewnym czasie użytkowania znów mogły cieszyć oko i wyglądać jak nowe.
Drewniany blat (również ten na wyspie kuchennej) fantastycznie ociepli czarną kuchnię. Warto wybrać drewno odporne na zarysowania i wilgoć, np. dębowe lub bukowe.
Do drewnianego blatu zaś świetnie będzie pasować zlew ceramiczny, który dodatkowo nieco rozjaśni kuchnię (stalowy zlew dodawałby jej surowego charakteru). Przy okazji będzie niezwykle odporny na wysokie temperatury, ale i plamy, detergenty czy zarysowania – wśród zlewów kuchennych IKEA znajdziemy różne warianty, spośród których łatwo dopasować idealnie pasujący do naszej kuchni.
Do zlewu warto dobrać też baterię pasującą do designu pomieszczenia. Nowoczesne baterie dostępne są w wielu kształtach i kolorach, a w industrialnej kuchni pięknie będzie wyglądał złoty.
Jak dobrze oświetlić czarną kuchnię?
Czarna kuchnia z pewnością ma swoje potrzeby. Oprócz częstego mycia będzie to odpowiednie doświetlenie – czarne meble sprawiają, że pomieszczenie warto nieco rozjaśnić. Świetnie, jeśli mamy to szczęście, że w naszej czarnej kuchni znajduje się okno (lub jeszcze lepiej – kilka), bo naturalne światło pięknie rozświetli kuchnię.
Jeśli nie, podczas jej rozplanowywania konieczne może być zwrócenie szczególnej uwagi na kwestię stref oświetlenia i dobór żarówek ledowych o odpowiedniej mocy. Oświetlenie kuchenne IKEA to zarówno żyrandole i klosze, jak i całe inteligentne systemy idealne do każdej strefy kuchennej, nawet wnętrza szafek. O czym koniecznie warto pamiętać?
- Centralnym oświetleniem jest to sufitowe – powinno doświetlać każdy kąt kuchni (nie może więc być zbyt nisko), a włącznik powinien być tuż przy wejściu do pomieszczenia.
- Nie mniej ważne jest dodatkowe oświetlenie blatu roboczego, które ułatwi pracę;
- Nad wyspą kuchenną lub stołem powinien znaleźć się kolejny punkt oświetlenia (tu najlepiej sprawdzi się lampa wisząca)
- Dodatkowo warto oświetlić też te miejsca, w których często wykonujemy jakieś czynności, takie jak zlew czy kuchenka (w tym drugim przypadku problem ten może rozwiązać okap z wbudowanym oświetleniem)
- Lampy mają duże znaczenie dla designu pomieszczenia, dlatego warto dobrać je również pod kątem wizualnym; do czarnej kuchni będą szczególnie pasować lampy industrialne i geometryczne.
Jak ożywić ciemną kuchnię?
Oprócz drewnianych elementów warto dobrać też dodatki, które ożywią czarną kuchnię. Niezastąpiona jest zieleń roślin i ziół – mała dżungla w czarnej kuchni sprawi, że pomieszczenie to nabierze wyjątkowego, nowoczesnego klimatu. Trzeba jednak rozważnie dobrać gatunki roślin, które wytrzymają specyficzne warunki panujące w kuchni: wysoką temperaturę i dużą wilgoć, a przede wszystkim opary z kuchenki. Przykładowe gatunki to aloes, kalanchoe, wężownica czy skrzydłokwiat.
Jeśli mamy odpowiednią ilość miejsca na ścianach, dobrym pomysłem może być powieszenie na nich grafik i obrazów (np. pop-artowych), które przykuwają uwagę, dodają wnętrzu charakteru i ożywiają je.
Funkcję dekoracyjną mogą również pełnić designerskie lampy w kontrastujących kolorach oraz drewniane akcesoria, takie jak pojemniki czy pudełeczka. W kuchni nie warto za to stosować zbyt wielu niepraktycznych bibelotów, takich jak figurki czy wazoniki, żeby nie zagracić pomieszczenia i nie zmniejszyć jego funkcjonalności.
Zobacz także inne artykuły:
Kuchnia w kształcie litery U - aranżacje i planowanie kuchni
Kuchnia w stylu skandynawskim - aranżacje i pomysły
Mała kuchnia w bloku - jak ją urządzić?
Kuchnia rustykalna - pomysły na wnętrze w wiejskim stylu
Kuchnia narożna w kształcie litery L - aranżacje wnętrz
Czarna kuchnia z drewnem - pomysły i inspiracje
Kuchnia w stylu skandynawskim - aranżacje i pomysły
Kuchnia w kształcie litery U - aranżacje i planowanie kuchni