Nieruchomości to nie tylko mieszkania. Rekordy bije zupełnie inny rynek

Czy rok 2022 będzie dobry dla tych, którzy myślą o inwestowaniu w nieruchomości? Czynników, które mogą nieco schłodzić rynek, jest co najmniej kilka. Wyższe stopy procentowe, droższe kredyty, mniejsza zdolność kredytowa, mogą odstraszać. Rynek nieruchomości to nie tylko mieszkania. Jaki segment odnotowuje w ostatnim czasie rekordy? 

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywał w ciągu ostatnich lat wyjątkowy rozkwit. Również rok 2021 był udany, bo liczba mieszkań oddanych do użytku znów wzrosła. Czy i rok 2022 również upłynie pod znakiem ekspansji? Eksperci nie mówią o spadkach, ale widzą ryzyko wyhamowania dynamiki wzrostu.

 

Z jednej strony mamy bowiem spory popyt. Generuje go pokaźna "dziura" na rynku, sięgająca, według niektórych analiz, nawet 2 mln lokali. Rynek nie składa się jednak tylko z nieruchomości takich jak mieszkania i domy. I właśnie ten nieco zapomniany segment odnotował w roku 2021 wyjątkowy wzrost. 

Wynajmujesz dla pracowników? Jaka stawka VAT?

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej na koniec minionego roku osiągnęła poziom 23,79 mln mkw. Rekord odnotowano m.in. w zakresie popytu brutto - w roku 2021 wynajęto aż 7,5 mln mkw. magazynów. 
 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 

- Rok 2021 był rekordowy na rynku powierzchni magazynowych pod wieloma względami. Deweloperzy, aby zaspokoić potrzeby klientów, decydowali się na rozpoczęcie nowych projektów, z których coraz większą część stanowiły obiekty czysto spekulacyjne. Dzięki temu, w ubiegłym roku zarówno wolumen nowej podaży, jak i tej w budowie osiągnęły rekordowo wysokie wartości. Przez wyjątkowo wysoki popyt, pomimo ogromnego wolumenu dostarczanej powierzchni, stopa pustostanów nie wzrosła, a wręcz przeciwnie – jej poziom jest najniższy w historii rynku -  mówi Dominika Jędrak, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

 

 

 
Magazyny wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu

Jak wyjaśnia w całym roku 2021 deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej powierzchni ok. 3,1 mln mkw.  To ponad 1 mln mkw. więcej niż w roku 2020, co jest najwyższym rocznym wynikiem w historii polskiego rynku powierzchni magazynowych. 

 

Dominującymi pod względem podaży rynkami magazynowymi w Polsce pozostały niezmiennie Warszawa (trzy strefy), Górny Śląsk oraz Polska Centralna, gdzie na koniec 2021 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej ukształtowały się na poziomach odpowiednio: 5,2 mln mkw., 4,3 mln mkw. oraz 3,5 mln mkw. 

Rok 2021 rokiem... magazynów?

Wzrosty zauważa też Antoni Szwech, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers. - Ubiegły rok upłynął pod znakiem dalszego znacznego rozwoju e-commerce. W III kw. 2021 r. swoje pierwsze centrum dystrybucyjne w Polsce otworzył AliExpress, natomiast na początku ubiegłego roku działalność logistyczną w naszym kraju rozpoczął jeden z jego większych konkurentów w Chinach – firma JD.com. Co więcej, w Świebodzinie swoje kolejne centrum dystrybucji w Polsce otworzył światowy gigant sektora e-commerce - jest ono drugim największym obiektem logistycznym w Polsce. Pod koniec roku firma Zalando ogłosiła, że otworzy dwa nowe centra logistyczne w okolicach Bydgoszczy, których łączna powierzchnia wyniesie około 250 tys. mkw 

 

Maciej Chmielewski, Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers, uważa, że w 2022 r. popyt na magazyny dalej będzie wysoki.  -  Pandemia COVID-19 nie tylko nie wpłynęła negatywnie na rynek powierzchni magazynowej w Polsce, lecz jest jednym z akceleratorów jego rozwoju. Dobra koniunktura sprawia, że po historycznym roku 2021, w trakcie którego z kwartału na kwartał padały kolejne rekordy po stronie podażowej i popytowej, możemy spodziewać się, że rok 2022 będzie czasem dalszego intensywnego rozwoju rynku. Duży udział w tym będzie miał sektor e-commerce - wyjaśnia.