Gra Cyberpunk 2077 (wraz z wydanym parę dni temu dodatkiem Widmo wolności) autorstwa polskiego studia CDProjekt RED ukazuje fikcyjne amerykańskie miasto - Night City - w 2077 roku. Projektanci komponujący imponujące miasto wzorowali się na licznych projektach futurystów z drugiej połowy XX wieku. Być może w swoich inspiracjach uwzględnili również prace polskich architektów, ponieważ zwycięski projekt zabudowy Pragi z lat 70-tych nie odstaje od najlepszych planów urbanistycznych tamtych czasów.
W latach 60-tych polscy urbaniści planowali budowę megamiast (od Tatr po Bałtyk), z tych planów jednak nic nie wyszło, pisaliśmy o tym tutaj. Ale w następnej dekadzie architekci projektowali zabudowę niektórych dzielnic z planem nie mniej futurystycznym. Kto wie, jak wyglądałaby dzisiaj stolica, gdyby Edward Gierek miał więcej pieniędzy?
W 1973 na łamach czasopisma "Architektura" (nr 8-9) zaprezentowano zwycięski projekt zabudowy warszawskiej Pragi autorstwa Jerzego Skrzypczaka i Bogusława Chylińskiego. Na wykonanych rysunkach widać wysokie niczym Pałac Kultury i Nauki wieżowce wkomponowane w wielopoziomowe ciągi piesze i zabudowę kilkupiętrową.
"Podstawowym elementem układu przestrzennego Praskiego Rejonu Centrum jest forum, które swoim programem i funkcją nada mu specyficzny i wyróżniający charakter m.in. dzięki wykorzystaniu w kompozycji istniejącego portu rzecznego" - można przeczytać w oficjalnym opisie koncepcji.
"Z forum będą roztaczały się widoki na Wisłę, skarpę warszawską, tereny zieleni, Stadion Dziesięciolecia oraz tereny ciągu rekreacyjno-wypoczynkowego wzdłuż Jeziorka Kamionkowskiego i parku Skaryszewskiego. Przez forum przejdzie główny ciąg pierwszy łączący ul. Towarową z bulwarem nad Wisłą" - czytamy dalej.
Nie trzeba być mieszkańcem Pragi, by zdawać sobie sprawę, że koncepcja architektów nie została zrealizowana. Ale część z pomysłów zaproponowanych w 1973 przez architektów w Warszawie jednak powstała. Jerzy Skrzypczak jest autorem wielu wybudowanych w stolicy wieżowców, a wśród jego największych dzieł jest biurowiec Banku Handlowego i Elektrimu (obecnie Chałubińskiego 8) oraz Centrum LIM, w którym mieści się warszawski Marriott.
To właśnie zabudowa powstałego w 1989 roku Centrum LIM oddaje najbardziej spośród wykonanych budynków według projektu Skrzypczaka ducha propozycji zabudowy dla Pragi z 1973 roku.
Zdjęcie główne: Screen z gry Cyberpunk 2077 / Materiały własne