Zasady minimalizmu – na czym polega minimalizm?
Aby kierować się minimalizmem w życiu codziennym, musisz najpierw dobrze zrozumieć na czym on polega. Do jego kluczowych zasad zaliczają się:
- Redukcja wszystkiego, co zbędne – minimalizm wymaga przede wszystkim rezygnacji z niepotrzebnych rzeczy. Z mieszkania wyeliminuj więc zbędne meble i dodatki, a ze swojej codziennej rutyny – niewartościowe aktywności.
- Wysoka jakość – jako że w minimalistycznym domu otaczasz się tylko niezbędnymi przedmiotami, powinny one reprezentować możliwie najwyższą jakość.
- Świadomość konsumencka – jedną z głównych zasad minimalizmu są przemyślane decyzje zakupowe: w sklepach sięgaj tylko po to, co faktycznie jest Ci potrzebne.
- Ekologia – minimaliści starają się wybierać rozwiązania, które w najmniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu.
- Nienaganny porządek – dom minimalistyczny powinien być zawsze czysty i dobrze zorganizowany, co zagwarantuje jego wygodę oraz funkcjonalność.
Jak wprowadzić minimalizm w domu krok po kroku?
Jeśli chcesz wprowadzić minimalizm w domu, będziesz potrzebować dobrego planu. Na samym początku postaraj się więc zrobić listę zadań do wykonania. Pozwoli Ci ona rozłożyć prace w czasie i odpowiednio się do nich przygotować. Jej podstawą powinny być następujące etapy:
- Decluttering
Organizację przestrzeni w domu zacznij od declutteringu. To nic innego jak odgracanie mieszkania. Powinno ono objąć przede wszystkim wszelkiego rodzaju schowki, szafy i szuflady. Jeśli chcesz wprowadzić minimalizm do swojego życia, musisz od razu pozbyć się rzeczy, które nie są Ci potrzebne. Mowa o przedmiotach zniszczonych, ale też po prostu nieużywanych. Zbierz je w jednym miejscu i zastanów się, co z nimi zrobić – sprzedać, podarować komuś, a może zutylizować?
- Porządek w szafie z ubraniami
Decluttering przeprowadź zwłaszcza w swojej garderobie. To właśnie w niej znajdziesz najczęściej rzeczy nieużywane, które mają „kiedyś się przydać”. Sprawdź, czego nie zakładasz na przykład od roku, i nie wahaj się wystawić tych ubrań na sprzedaż w sieci. Możesz je też przekazać na cele charytatywne lub oddać komuś bliskiemu.
- Eliminacja zbędnych mebli
Styl minimalistyczny w mieszkaniu odznacza się przede wszystkim dużymi, otwartymi przestrzeniami. Aby zaaranżować swoje wnętrza w ten sposób, musisz się więc pozbyć niepotrzebnych mebli. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju stoliki, taborety czy pufy. Jako że wskutek declutteringu zrezygnujesz z wielu zbędnych ubrań, starych dokumentów i innych przedmiotów osobistych, być może uda Ci się nawet w całości wyeliminować jakąś szafkę lub komodę.
- Rezygnacja z dekoracji
W minimalistycznych wnętrzach nie ma też miejsca dla zbyt wielu dekoracji. O ile dobrze sprawdzą się na przykład plakaty w subtelnych ramach, rośliny na półkach czy ozdobne poduszki na sofie, o tyle wszelkie figurki, pamiątki i inne „bibeloty” powinny trafić na wyprzedaż garażową lub przynajmniej do szuflad.
- Naprawy
Porządkowanie mieszkania w myśl zasad minimalizmu to także doskonała okazja, aby przeprowadzić w końcu wszystkie odkładane w czasie naprawy. Zobacz, które z zepsutych przedmiotów faktycznie możesz obdarować nowym życiem, i podejmij odpowiednie kroki w tym celu. Jeśli stwierdzisz, że dla części z tych rzeczy nie ma już nadziei, od razu je wyrzuć. Pamiętaj jednak o ekologicznym podejściu i utylizacji zgodnej z recyklingiem.
- Organizacja łazienki
Szczególnie trudne może okazać się dla Ciebie wprowadzenie minimalizmu do łazienki. W pomieszczeniu tym przechowujesz w końcu całe mnóstwo różnych kosmetyków, z których korzystasz na co dzień. Rezygnacja z nich nie wchodzi zatem w grę. Możesz je jednak uporządkować za pomocą rozmaitych organizerów, koszyków i pudełek. Już taki krok sprawi, że w łazience zapanuje przyjemna dla oka harmonia. Zrób też dokładny przegląd posiadanych preparatów i nie kupuj kolejnych, dopóki nie wykorzystasz tych, które już masz.
- Zmiana nawyków zakupowych
Zauważ, że na uporządkowaniu domu Twoja praca wcale się nie skończy. Minimalizm w mieszkaniu musisz bowiem utrzymać. Możesz się zdziwić, jak szybko przestrzeń wokół Ciebie będzie się bałaganić. Zawsze staraj się więc odkładać rzeczy na swoje miejsce i regularnie sprzątaj cały dom. Przede wszystkim jednak zmień swoje nawyki konsumenckie.
Jednym z najbardziej pożądanych zwyczajów jest chodzenie do sklepu z przygotowaną wcześniej listą zakupów. Dzięki temu upewnisz się, że nie kupujesz nic pod wpływem emocji i działań marketingowych. Zaoszczędzisz w ten sposób zarówno pieniądze, jak i przestrzeń w mieszkaniu.
Minimalizm w domu lub w mieszkaniu – jakie są jego zalety?
Jeśli zdecydujesz się wprowadzić minimalizm do mieszkania, sporo na tym zyskasz. Do kluczowych zalet tej koncepcji należą:
- Redukcja stresu – dzięki temu, że eliminujesz niepotrzebne rzeczy, pozbywasz się bodźców, które mogą przytłaczać Cię na co dzień.
- Wszechobecny porządek – im mniej rzeczy masz w domu, tym łatwiej utrzymać Ci go w porządku.
- Oszczędność – jeśli uda Ci się zmienić nawyki zakupowe, przestaniesz wydawać pieniądze na rzeczy, których nie potrzebujesz.
- Poprawa organizacji – minimalizm w mieszkaniu (ale też ogólnie w życiu) pozwoli Ci się koncentrować na tym, co najważniejsze.
- Wygoda – dzięki eliminacji zbędnych przedmiotów oszczędzisz sporo miejsca w domu, a tym samym ułatwisz sobie poruszanie się po nim i podniesiesz swój poziom komfortu.
Minimalizm w małym mieszkaniu i w dużym domu – przepis na dobre samopoczucie
Nie myśl, że minimalizm jest tylko przejściowym trendem. To wartościowe podejście, które stanowi ważny element wielu kultur i filozofii. Jeśli chcesz żyć w harmonii i zapewnić sobie dobre samopoczucie, wykorzystaj więc wskazówki opisane w powyższym artykule!