Wstydliwa mapa Polski. Tu wciąż nie mają toalet

Wielu z nas uważa toaletę za oczywistość i standardową część każdej nieruchomości. Narodowy Bank Polski wskazuje, że nie wszystkie nieruchomości są w nią wyposażone. W raporcie opublikowanym przez bank centralny pojawiły się informacje dotyczące braku toalet w niektórych obszarach kraju.

Raport Narodowego Banku Polskiego zwraca uwagę na problem braku toalet w niektórych nieruchomościach. Dane mogą być zaskakujące. Okazuje się bowiem, że obszary Polski z bardziej rozwiniętym tzw. starym zasobem, czyli nieruchomościami wybudowanymi do 1944 roku, mają wyższy odsetek mieszkań wyposażonych w instalację wodociągową oraz toaletę. 

Toaleta nie wszędzie jest normą

Jest to szczególnie widoczne na obszarach zachodniej i północnej części kraju, które rozwijały się szybciej w porównaniu do wschodniej części kraju.

 

Obszary z większym udziałem nowego budownictwa wypadają mniej korzystnie pod względem wyposażenia w instalację wodociągową oraz ustęp spłukiwany - tak w swojej publikacji NBP określa toaletę. Wydawałoby się, że nowe budownictwo powinno być lepiej wyposażone pod tym względem, jednak dane wskazują na coś innego. 

 

Dlaczego zatem jest inaczej? "Lepiej uzbrojone tereny w zachodniej i północnej części kraju mogą wynikać z uwarunkowań historycznych, tj. z szybszego rozwoju tych regionów w porównaniu do wschodniej części kraju" - wyjaśniają autorzy raportu.

Te województwa mają sporo do nadrobienia

 "Jeśli chodzi o stopień wyposażenia mieszkań w instalację wodociągową czy ustęp spłukiwany, na tle wszystkich powiatów pozytywnie wyróżniają się powiaty województwa opolskiego, zachodniopomorskiego oraz śląskiego" - czytamy w opracowaniu. 

 

A gdzie znajduje się "obszar wstydu", który charakteryzuje się dużo niższym występowaniem toalet? Negatywnie wyróżnia się tu województwo podlaskie, lubelskie, północ woj. podkarpackiego, południe województwa mazowieckiego i część Kielecczyzny.