Według najnowszych danych w Polsce jest ok. 62 tys. schronów, które pomieszczą ok. 1,3 miliona ludzi. To zaledwie 3,5 procent populacji naszego kraju. Zdaniem twórców projektu powinniśmy osiągnąć poziom przynajmniej 50 proc. W tym celu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia określającego główne założenia projektowania budynków ochronnych.
Od lat 70. w Polsce temat bunkrów, schronów i miejsc, gdzie można by było się schronić, nie istniał. A jeżeli istniał, to był marginalizowany. Co gorsza, polskie prawo od lat 90. nie reguluje kwestii zarządzania i utrzymywania schronów. Te, które zostały wybudowane jeszcze przed 1989, najczęściej służą za obiekty historyczne i atrakcję turystyczną. Gminy nawet nie mają obowiązku ich utrzymania i ewidencji.
Ale to ma się zmienić. MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia, w którym określone są różne parametry schronów, bunkrów oraz pomieszczeń ochronnych. Dokument w środę 19 kwietnia trafił do opiniowania i konsultacji społecznych. 69-stronicowy dokument określa nie tylko miejsca, gdzie powinny się znaleźć bunkry, lecz także wymienia parametry, które muszą mieć te konstrukcje.
Dokument jest z pewnością potrzebny. Dotychczas osoby chcące wybudować bunkier prywatny musiały radzić sobie na własną rękę, ponieważ nie było wyodrębnionych przepisów dotyczących tego typu konstrukcji. Rodziło to też problemy z wydawaniem pozwoleń na budowę tego typu obiektów. Bez dokładnych przepisów urzędnicy nie byli w stanie weryfikować składanych przez obywateli wniosków.
- Nie ma w naszym systemie prawnym narzędzi, by dokonać weryfikacji, ponieważ nie istnieje w naszym ustawodawstwie jakakolwiek informacja o indywidualnych budowlach ochronnych - mówiła w grudniu 2022 roku na łamach naszego serwisu Ewa Leszczyńska, właścicielka firmy Studio Wektor, zajmującego się budową schronów indywidualnych.
Projekt rozporządzenia nie tylko definiuje elementy konstrukcji obronnych czy wymienia ich domyślne parametry. Określa również wymogi dla prywatnych inwestorów. Na szczęście dla prywatnych inwestorów wymóg umieszczania pomieszczeń ochronnych w ramach nowych inwestycji dotyczy budynków publicznych oraz wybranych biurowców.
Ale wspomniany projekt rozporządzenia wymienia również garaże wielostanowiskowe, a te mogą znajdować się już w budynkach wielorodzinnych. Konieczność wzmacniania stropów, stosowania specjalnych systemów wrót zabezpieczających czy odpowiedniego systemów filtrowania powietrza z pewnością podniosłoby ceny mieszkań, gdyby takowy wymóg faktycznie zaistniał.
Póki co, projekt rozporządzenia trafił do konsultacji społecznych.
Zdjęcie główne: Kecko/Flickr (CC 3.0)