Podczas rozmowy z Radiem 90 mieszkanka Rybnika opisała problemy, jakie spotkały ją podczas remontu mieszkania komunalnego. Zgodnie z przepisami za wykonane prace należy się w tym wypadku zwrot. Kobieta ma jednak problem, by odzyskać wydane środki.
Rybniczanka nie do końca rozumie powody całego zamieszania. Twierdzi, że zamontowane przez nią drzwi były takie same jak te, które znajdowały się w mieszkaniu wcześniej. ZGM jednak zażądało wymiany drzwi na szersze. Kobieta zwróciła uwagę na brak miejsca na taką modyfikację. Argumentowała, że uniemożliwiłoby to swobodne korzystanie z łazienki. 10 cm różnicy sprawiło, że kobieta nie może odzyskać sporych pieniędzy - koszt całego remontu wyniósł ponad 60 tysięcy złotych.
Dyrektorka ZGM Joanna Fojcik w rozmowie z Radiem 90 podkreśliła, że mieszkania w zasobie zakładu zostały wybudowane przed wprowadzeniem nowego rozporządzenia. W związku z tym każdy remont musi być zgodny z obowiązującymi przepisami. Choć wyraziła współczucie dla mieszkanki, zaznaczyła konieczność przestrzegania przepisów. Fojcik zapewniła, że zostanie sprawdzona możliwość montażu szerszych drzwi. Jednocześnie zaapelowała o dokładne czytanie umów remontowych.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec 2020 roku zasoby mieszkaniowe w Polsce liczyły ponad 15 milionów mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 1 118,8 mln m². Większość z tych mieszkań, ponad 10 milionów, zlokalizowanych było w miastach, natomiast prawie 4,9 miliona znajdowało się na terenach wiejskich. Dane te pokazują ogromną skalę zasobów mieszkaniowych w kraju, w tym również potencjalną pulę mieszkań komunalnych dostępnych dla osób spełniających kryteria przyznania.
Mieszkań komunalnych jest ok. 600-800 tys.