Granat ma być kolorem, który wprowadzi nas w nowy rok w świecie mody i designu. Zgodnie z uzasadnieniem Instytutu Pantone Classic Blue ma przypominać niebo na krótko po zapadnięciu zmroku lub wodę w oceanie przed deszczem. - Żyjemy w czasach, które wymagają wiary i zaufania. Pantone 19-4052 Classic Blue daje poczucie zakotwiczenia. Jest niczym wieczorne niebo, rozległe i nieskończone. Zachęca nad do spojrzenia poza to, co oczywiste, do poszerzenia naszego myślenia, zwiększania perspektywy i otwarcia przepływu komunikacji - powiedziała Leatrice Eiseman.
Z tego powodu magazyn DeZeen postanowił przedstawić projekty mieszkań, które wykorzystują odcień Classic Blue w wystroju. Pierwszym przykładem wykorzystania Classic Blue jest projekt kawiarni i piekarni "Breadway" w Odessie na Ukrainie. Połączony on został z modnym w poprzednim roku kolorem Pantone - Living Coral. Wystrój zaprojektowany został przez Lera Brumina i Artem Trigubchak. Architekci zastosowali w przestrzeni połączenie betonowych podłóg, które dobrze kontrastują z dużymi oknami i wysokim sufitem. Najbardziej dominującymi kolorami są róż oraz granat. Kolory wyznaczają przestrzeń i jej użytkowanie: ciemnoniebieska jest strefa "na wynos", różowa umila czas oczekiwania na kawę czy ciasto i zachęca do pozostania na miejscu oaz szara strefa przeznaczona na szybkie espresso w stylu włoskich kawiarni. Więcej zdjęć udostępniono na stronie projektantki.
Innym przykładem jest wystrój paryskiego mieszkania zaprojektowany przez Anne-Laure Dubois. Kolor granatowy pojawia się w każdym pomieszczeniu: sypialni, łazience, przedpokoju oraz kuchni. Na podstawie tego mieszkania widać, że Classic Blue najlepiej komponuje się z naturalnym drewnem, bielą, miedzią oraz granitem. Ciemnoniebieskie, cementowe płytki pojawiają się w kuchni oraz tworzą trójkątny wzór na podłodze w salonie. Dzięki temu udało się podzielić przestrzeń w obydwu pomieszczeniach. - Opracowałam różnorodne motywy, kolory i rozmiary, ale każde z pomieszczeń łączy jedna cecha: jest nią ciemnoniebieski kolor - wyznała Dubois. Płytki zapewniają pewną ciągłość, która harmonizuje wystrój całego mieszkania. Najbardziej kolor ten dominuje w łazience, gdzie pojawia się na ścianach oraz na kafelkach. Tutaj z granatem połączona została biel i jasny odcień niebieskiego.
Trzecim przykładem jest stary dom w Porto, z którego wydzielono pięć apartamentów typu studio. Pięknie urządzone wnętrza kryją się na Rua Faria Guimaraes w budynku, który od kilkudziesięciu lat był opuszczony. W nieruchomość postanowił zainwestować deweloper, który poprosił Fala Atelier o przekształcenie budynku w pojedyncze mieszkania. Architekci zachowali grube, granitowe ściany ale zerwali płytki, dzięki czemu uzyskano bardziej spokojny efekt. Za czerwonymi i niebieskimi drzwiami znajduje się pięć mieszkań. Każde z nich wyposażone jest w ciemnoniebieskie szafki ze sklejki. Na ten kolor pomalowane są również okiennice. Kolor niebieski wykorzystany został do uporządkowania i ujednolicenia wyglądu mieszkań. Niebieski jest najbardziej rzucającym się w oczy kolorem - najbardziej dominuje jednak biel oraz drewno. Więcej zdjęć do zobaczenia na stronie projektantów Fala Atelier.