Premium Real Estate to szybko rozwijający się segment rynku nieruchomości. Choć statystycznie jego udział jest niewielki, to budynków spełniających najwyższe standardy jeśli chodzi o lokalizację, architekturę, wyposażenie wnętrz czy zastosowane elementy technologii, cały czas przybywa. Przeglądając oferty sprzedaży apartamentów, loftów, penthousów czy rezydencji z runku pierwotnego oraz wtórnego, analitycy domiporta.pl znaleźli 10 najczęściej powtarzających się wyróżników świadczących o ponadprzeciętnym prestiżu nieruchomości klasy premium.
Spektakularna panorama miasta jest możliwa dzięki oknom sięgającym od sufitu do podłogi lub całym przeszklonym ścianom w apartamentach i penthousach znajdujących się na najwyższych piętrach. Ceny nieruchomości w wysokościowcach rosną wraz z piętrem, a te zlokalizowane najwyżej mogą być nawet o jedną trzecią droższe od położonych na dolnych piętrach. Przykładem apartamentu, którego szczególną wartością jest widok z okna, jest nieruchomość w warszawskiej inwestycji Cosmopolitan, położona w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie Pałacu Kultury oraz Placu Grzybowskiego. Apartament o powierzchni ponad 160 m2 znajduje się na 41. piętrze budynku, z okien którego rozpościera się przepiękny widok na śródmieście.
Ale nie zawsze trzeba mieszkać tak wysoko, aby mieć atrakcyjny widok – w Gdańsku z apartamentu położonego na drugim piętrze 6-piętrowego budynku można podziwiać przepływającą w pobliżu Motławę oraz śródmieście wraz z ciekawą bryłą budynku Muzeum II Wojny Światowej.
Informacja atrakcyjnym widoku z okna jako istotnym atrybucie nieruchomości podawana jest co w trzecim ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania w kategorii Premium Real Estate – wynika z danych domiporta.pl. Nie zawsze jest to jednak widok z góry. W przypadku rezydencji czy willi atrakcją może być widok na przestronny ogród letni oraz zimowy.
Ważnym wyróżnikiem podkreślającym prestiż miejsca, w którym będzie znajdowało się nasze lokum może być to, że budynek został zaprojektowany przez znanego architekta. Tak jest na przypadku apartamentowca Cosmopolitan. Jego twórcą jest legenda architektury XXI wieku, Helmut Jahn – autor m.in. siedziby Unii Europejskiej w Brukseli.
Przykładem budynku, w którym ta starochińska sztuka planowania przestrzeni znalazła swoje zastosowanie jest dom w podwarszawskim uzdrowisku - Konstancinie. Działka została tak zagospodarowana, aby dom był jak najlepiej na niej zlokalizowany. Odpowiednio zaaranżowano również wnętrza wszystkich pomieszczeń, gdyż zgodnie z zasadami feng-shui zdrowie, szczęście, miłość i bogactwo zależą od otoczenia, w jakim przebywamy.
Wyróżnikiem nieruchomości zaliczanej do klasy Premium Real Estate może być również unikalny element wystroju wnętrza. W jednym z ogłoszeń o sprzedaży domu położonego na warszawskim Mokotowie jest informacja o wyrastającym z podłogi starym drzewie oliwnym. Aby podkreślić wyjątkowość tego rozwiązania, dom jest tak zaaranżowany, że drzewo rośnie w reprezentacyjnym holu, który płynnie przechodzi w salon, dzięki czemu mogą go podziwiać zarówno domownicy, jak i ich goście.
Marzy o nim wielu z nas, gdyż jest nie tylko efektownym elementem wystroju, ale i źródłem ciepła. W tym drugim przypadku odpowiedni wkład kominkowy podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami lub systemu dystrybucji gorącego powietrza.
Kominek najczęściej stawiany jest w salonie, ponieważ w tym pomieszczeniu zwykle skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Jego odbudowę dostosowuje się do aranżacji wnętrza. W stylowych rezydencjach chętnie montowane są obudowy portalowe, oparte na klasycznych wzorcach, z dekoracyjnymi gzymsami, pilastrami. Popularny jest też styl rustykalny, w którym łączy się na przykład drewno z cegłą lub kamieniem polnym. W nowoczesnych wnętrzach obudowa ma często prostą formę, którą może wyróżniać kolor użytego kamienia.
Kominek to atrybut co czwartego ogłoszenia w kategorii Real Premium Estate – wynika z danych domiporta.pl. Przykładem może być apartament w warszawskim Wilanowie czy luksusowej rezydencji zlokalizowanej w podwarszawskiej Magdalence.
Powtarzającym się elementem nieruchomości z wyższej półki są też przestronne i pięknie wykończone pokoje kąpielowe. Takie pomieszczenie, wyposażone np. w wysokiej jakości wannę z hydromasażem ma co trzecia nieruchomość klasy premium. Sama wanna jest zwykle cennym elementem wyposażenia ze względu na unikalny kształt, markę czy zastosowaną technologię.
W niektórych apartamentach przestrzeń do relaksu z basenem lub jacuzzi umieszczona jest na tarasie należącym wyłącznie do tego lokalu bądź na dachu budynku. Przykładem może być penthouse przy skwerze kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z jacuzzi na tarasie.
W innych budynkach część rekreacyjna jest wspólną przestrzenią dla mieszkańców, która obejmuje basen z ozonowaną wodą, salę fitness, jacuzzi, saunę oraz wewnętrzny ogród wraz z placem zabaw. Taki komfort zapewnia m.in. budynek przy ul. Drewnianej na warszawskim Powiślu.
W domach i rezydencjach wannę z hydromasażem możemy znaleźć w ogrodzie, zaś siłownia i sauna mogą częścią strefy relaksu w piwnicy.
To wydzielona prywatna strefa gospodarzy domu składająca się z sypialni, łazienki i garderoby (niekiedy są to dwie garderoby). Tego typu zespół pomieszczeń staje się u nas coraz bardziej popularny. Tak nazwaną część prywatną domowników ma co piąta nieruchomość klasy premium wystawiona na sprzedaż – wynika z analizy domiporta.pl.
W jednej z rezydencji w Wilanowie sypialnia gospodarzy usytuowana piętrze ma oprócz pokoju kąpielowego z wanną i prysznicem wyjście na balkon z pięknym widokiem na ogród.
Prywatna sala kinowa to zarówno świetna rozrywka, jak i doskonała forma spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Niekiedy odpowiednia instalacja audiowizualna i elektryczna oraz projektor i ekran montowane są w dużych salonach, ale najlepiej na kino domowe wydzielić osobne pomieszczenie. Takie rozwiązanie znalazło się na przykład w nowocześnie wyposażonym domu w Międzylesiu.
Trudno oszacować, w ilu budynkach zainstalowane są windy umożliwiające wjazd z garażu bezpośrednio do apartamentów, położonych na ostatnich piętrach. Niemniej jednak jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie świadczące o prestiżu nieruchomości.
Znajdziemy je na przykład na Woli przy ulicy Siennej, w elegancko wykończonym penthouse usytuowanym na dwóch najwyższych poziomach budynku.
Wyróżnikiem co czwartej nieruchomości z grupy Premium Real Estate jest zaawansowany system sterowania światłem, ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem, alarmem oraz roletami i zasłonami za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie. W wielu apartamentach i domach jest to inteligentny system zarządzania, często typu HMS (Home Management System), który ma szereg użytecznych funkcji. Przykładowo funkcja „dom & poza domem” pozwala jednym dotknięciem włączyć i wyłączyć oświetlenie w całym mieszkaniu. Z kolei dodatkowo zamontowane moduły ściemniające umożliwiają dostosowanie natężenia światła do odpowiedniej sytuacji. Ponadto w momencie zmiany warunków atmosferycznych - na przykład, gdy na dworze zacznie padać - okna zostaną automatycznie szczelnie zamknięte.
W system HMS zostały wyposażone m.in. apartamenty w budynku Cosmopolitan. W domach i rezydencjach można również dzięki rozbudowanym systemom zarządzania zdalnie programować zraszanie trawnika i podlewanie roślin w ogrodzie. Takie rozwiązanie oraz system alarmowy z monitoringiem, automatyczne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach, w tym ogrzewaniem podłogowym zostało zamontowane na przykład w jednej z luksusowych willi w Konstancinie-Jeziornej.