Od zeszłego roku na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego można znaleźć 72 darmowe projekty domów, dla każdego chętnego. Wyboru dokonano w konkursie zorganizowanym przez GUNB oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wówczas wybrano projekty domów do 70 m2. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, resort rozpoczął procedurę konkursową, w której mają zostać wytypowane kolejne projekty. Tym razem chodzi o większe domy.
Projekt domu można zamówić u pracowni architektonicznej, wówczas koszt takiego dzieła może wynieść do kilku procent wartości całej inwestycji, mowa więc w skrajnych przypadkach o dziesiątkach tysięcy złotych. Można też skorzystać z wyboru wielu gotowych projektów. Te są dostępne za umiarkowaną cenę w licznych bazach agregujących, takie projekty można znaleźc na przykład w serwisie Domiporta.pl.
Jednak po wyborze interesującego nas projektu koszty się nie kończą, ponieważ następnie należy się udać do lokalnego projektanta z uprawnieniami budowlanymi, aby dostosował wybrany projekt do lokalnych uwarunkowań. To pochłonie kolejne środki, ale nadal będzie tańsze niż projekt indywidualny. Ale jest też trzecia opcja.
Od zeszłego roku na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego są dostępne darmowe projekty domów do 70 m2. Są to nie tylko domki rekreacyjne, w bazie projektów można znaleźć również domy piętrowe (do łącznej powierzchni 140 m2) całoroczne. Zainteresowanie nimi jest niemałe, ponieważ zostały pobrane łącznie już 53 tys. razy. Teraz do 72 pozycji projektów mają dołączyć kolejne zatwierdzone przez GUNB oraz MRiT.
Jak poinformował resort rozwoju i technologii, został ogłoszony konkurs, który ma wyłonić zwycięskie prace na koncepcje domów 120 m2, 150 m2 i 180 m2. W wyniku konkursu udostępnionych zostanie 12 projektów domów całorocznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca 2023.
W ramach konkursu mają zostać roztrzygnięte projekty domów o następujących parametrach:
- Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii szkieletowej, o powierzchni użytkowej 120 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii tradycyjnej, o powierzchni użytkowej 120 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny na wąską działkę, o powierzchni użytkowej 120 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany w technologii tradycyjnej, niskoenergetyczny, o powierzchni użytkowej 120 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany na warunki gruntowe trudne oraz dla lokalizacji innej niż przyjęta w podstawowych założeniach do projektowania, o powierzchni 120 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii szkieletowej, o powierzchni użytkowej 150 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy zaprojektowany w technologii tradycyjnej, o powierzchni użytkowej 150 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny na wąską działkę, o powierzchni 150 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany w technologii tradycyjnej, niskoenergetyczny, o powierzchni użytkowej 150 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany na warunki gruntowe trudne oraz dla lokalizacji innej niż przyjęta w podstawowych założeniach do projektowania, o powierzchni 150 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny parterowy na dużą działkę, o powierzchni użytkowej 180 mkw.,
- Dom mieszkalny jednorodzinny z poddaszem użytkowym zaprojektowany w technologii tradycyjnej, niskoenergetyczny, o powierzchni użytkowej 180 mkw.
Wyłonione w konkursie projekty mają zostać udostępnione jeszcze w tym roku, podaje ministerstwo.
Zdjęcie główne: Projekt PDD (Wariant II) - gunb.gov.pl