Przeciętny inwestor może odetchnąć z ulgą? Nowe informacje o podatku od nieruchomości

- Co do funduszy inwestycyjnych myślę, że to nie ma żadnych wątpliwości, nie słyszałem głosu krytycznego, więc zakładam, że w tym zakresie te przepisy wejdą - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w czwartek, komentując w ten sposób najnowszy pomysł rządu związany z podatkiem od nieruchomości. Możliwe, że nie obejmie on więc osób fizycznych, albo będzie dla nich dotkliwy w mniejszym zakresie.             
                    

Minister rozwoju Waldemar Buda udzielił wywiadu. Jak będą wyglądać limity przy zakupie mieszkań przez fundusze i osoby prywatne? Szef resortu rozwoju rzucił więcej światła na projekt ustawy, którą wkrótce zająć ma się rząd. Przedstawiciel rządu zapewnił, że na razie projekt "ma charakter bazowy".


- Tutaj był trend gigantyczny wzrostowy, tzn. fundusze nagle zaczęły się polskim rynkiem bardzo mocno interesować w związku z tym, że stopa zwrotu z najmu jest wysoka - stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.


 

Dla kogo nowy podatek?

Wyjaśnił też, dlaczego to zagraniczne firmy znalazły się na celowniku nowych regulacji. Bo o ile wątpliwości, czy obciążać nową daniną zwykłych konsumentów są, to w przypadku funduszy w rządzie panuje raczej zgodność

 

-   Co do funduszy inwestycyjnych myślę, że to nie ma żadnych wątpliwości, nie słyszałem głosu krytycznego, więc zakładam, że w tym zakresie te przepisy wejdą - stwierdziłminister.

 

Wyjaśnił też, że obecnie w rękach funduszy jest już ok. 10 tys. mieszkań w Polsce. 

 

Dla kogo najem

W masowym skupowaniu mieszkań zajmują się fundusze, których celem jest wynajem długoterminowy. Fundusze nieruchomościowe to fundusze inwestycyjne, które inwestują w nieruchomości, mają często zagraniczny kapitał, mogą być zarządzane przez banki, towarzystwa ubezpieczeniowe lub inne instytucje finansowe.

 

Wynajem długoterminowy to umowa, w której najemca płaci miesięczną stawkę za wynajem mieszkania lub domu. Umowa taka jest zawierana na czas określony, zwykle na okres od 6 do 12 miesięcy. Wynajem długoterminowy jest popularnym wyborem dla osób pracujących w dużych miastach, gdzie ceny nieruchomości są bardzo wysokie. Wynajem długoterminowy mieszkań ma wiele zalet. Przede wszystkim, można zaoszczędzić pieniądze na czynszu i opłatach eksploatacyjnych. Dodatkowo, wynajmując mieszkanie na długi okres, można liczyć na niższe stawki czynszu oraz elastyczne warunki najmu. Wady? Najem nie jest sposobem dojścia do własności.