Jak wynika z raportu opublikowanego przez Monday News, prawie 46 proc. Polaków uważa, że kraj dobrze prowadzi proces transformacji energetycznej. Portal informuje, że "45,9% ankietowanych uważa, że Polska obecnie dobrze prowadzi proces modyfikacji gospodarek i sieci energetycznych w kierunku bardziej zrównoważonych, czyli mniej zależnych od paliw kopalnych oraz efektywniejszych energetycznie". Jednocześnie niemal 30 proc. respondentów ma odmienne zdanie, a 24,2 proc. nie potrafi ocenić tego procesu.
Portal zwraca uwagę na demograficzne różnice w ocenach. Według portalu, "dobrą ocenę w ww. kwestii częściej wystawiają mężczyźni niż kobiety. Zmiany postrzegają korzystnie głównie osoby w wieku 65-74 lat, z miesięcznymi dochodami netto powyżej 9 tys. zł i z wykształceniem zasadniczym zawodowym". Z kolei krytyczne opinie wyrażają głównie osoby w wieku 35-44 lat lub 75-80 lat, zarabiające 5000-6999 zł netto miesięcznie.
Portal przytacza opinie ekspertów na temat wyników badania. Jak czytamy, "Jakub Safjański, Dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan, jest zdania, że wysoka ocena może wynikać z braku wiedzy respondentów". Ekspert podkreśla, że "większość ankietowanych nie ma wiedzy ani narzędzi do tego, aby prawidłowo oceniać działania rządu na rzecz modernizacji energetycznej naszej gospodarki".
Autor publikacji przywołuje również opinię dr hab. prof. Macieja J. Nowaka, który zauważa, że "sposób modyfikacji gospodarek i sieci energetycznych w Polsce jest słabo oceniany przez ekspertów. Wiele z podejmowanych działań jest uznawanych za nieefektywne". Profesor dodaje, że pozytywna ocena transformacji energetycznej wynika przede wszystkim z dostrzegania wyzwań klimatycznych przez społeczeństwo.
Portal zwraca uwagę na rosnącą świadomość ekologiczną Polaków. Jak informuje, "Anna Szymańska z DGA S.A. zwraca uwagę na to, że Polacy wykazują się coraz większą świadomością ekologiczną. Jako przykład podaje, że 63% z nas chce, aby Polska jako kraj bardziej angażowała się w walkę ze zmianą klimatu, a ponad połowa obywateli uważa, że rząd powinien działać w tej sprawie teraz, zanim będzie za późno".
Publikacja przytacza również dane z raportu "Transformacja energetyczna w Polsce. Edycja 2024", opublikowanego przez Forum Energii. Jak czytamy, "miniony rok wyznaczył rekord pod względem transformacji energetycznej w Polsce". Portal informuje, że "udział węgla w miksie spadł do najniższego w historii poziomu 60,5%, czyli o 10 p.p. w relacji rocznej. Energia wyprodukowana z OZE sięgnęła po raz pierwszy 27%, a jej produkcja z gazu ziemnego wzrosła o ponad 40%".
Eksperci prognozują, że zadowolenie z kierunku rozwoju i uczestnictwa Polski w procesie transformacji energetycznej będzie rosło w społeczeństwie. Jak podkreśla portal, "świadomość ekologiczna jest coraz większa". Jednocześnie eksperci zwracają uwagę na wyzwania stojące przed Polską, w tym konieczność stworzenia nowego systemu energetycznego.