Plusy i minusy mieszkania na poddaszu

Mieszkania na poddaszu mają wiele zalet, chociaż nie wolno zapominać o ich wadach. Jeśli planujemy zakup i adaptację poddasza sprawdźmy na co zwrócić uwagę, aby były to dobrze wydane pieniądze.

Na rynku pierwotnym można spotkać mieszkania dwupoziomowe, w których górna część to poddasze i stawka za zakup tej powierzchni jest nieco niższa. Dzięki temu zyskujemy nietypowe pomieszczenia, które możemy nietuzinkowo zaaranżować. Nie brakuje też poddaszy na rynku wtórnym, zwłaszcza w kamienicach.

Kupując jednak taki lokal zwróćmy uwagę jak liczona jest powierzchnia. Według nowej normy (PN-ISO 9836:1997) jeżeli w pomieszczeniu występuje skośny sufit, to powierzchnię liczy się w całości – zgodnie z powierzchnią podłogi – ale trzeba ją podzielić na dwie części. Pierwsza od wysokości 190 cm i więcej, druga poniżej 190 cm i tę należy liczyć jako powierzchnię pomocniczą.

Czy mieszkanie na poddaszu jest gorące?

W mieszkaniu na poddaszu może być gorąco, zwłaszcza podczas upalnego lata, a przyczyny mogą być oczywiście różne. Najczęściej jednak wynika to z ułożenia zbyt małej grubości warstwy izolacji na połaciach dachowych lub jej niewłaściwego zamontowania. Przeprowadzając termomodernizację poddasza nie zapomnijmy o wymianie okien na nowe.

Kolejną przyczyną jest brak osłon na oknach dachowych. Najskuteczniejsze są osłony zewnętrzne, czyli rolety, żaluzje i markizy, które zatrzymują promieniowanie słoneczne przed szybą, dzięki czemu nie dochodzi do nadmiernego nagrzewania się poddasza.

Należy również zadbać o właściwą wentylację na poddaszu. Jest to trudne, dlatego że najczęściej na poddaszu mamy do czynienia z wentylacja grawitacyjną (określanej popularnie jako naturalna), która musi być dobrze wykonana, aby dobrze działała. Dlatego najlepiej wymieniając okna kupić takie, które mają zamontowane specjalne klapy lub moduły wentylacyjne lub nawiewniki. Dzięki temu zapewnimy napływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Z kolei, aby poprawić ciąg kominowy - w celu usunięcia zużytego powietrza - należy zmontować nasady kominowe. Inne rozwiązanie (droższe, ale efektywnie działające przez cały rok) to założenie wentylacji mechanicznej.

Czy mieszkanie na poddaszu jest zimne?

Aby sprawdzić czy mieszkanie na poddaszu jest zimne można wykonać badanie termowizyjne, które precyzyjnie wskaże, gdzie wnika zimne powietrze. Podczas oględzin strychu warto też samemu zwrócić uwagę, na to czy skosy nie są bardzo zimne w dotyku i czy pomieszczenia na poddaszu nie są odczuwalnie chłodniejsze od tych znajdujących się na niższej kondygnacji.

W przypadku zimnego poddasza w zakres jego adaptacji na cele mieszkalne należy uwzględnić wykonanie termomodernizacji, rozumianej jako właściwy montaż odpowiedniej grubości izolacji oraz wymianę starych nieszczelnych okien na nowe. Powinny się one charakteryzować odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła (zwróćmy uwagę nie tylko na szyby, ale na całe okno).

Jak ochłodzić mieszkanie na poddaszu?

Najlepiej jest zapobiegać nagrzewaniu się mieszkania na poddaszu, stosując właściwą grubość izolacji termicznej i jej odpowiednie ułożenie. Jak już wspomniano ważną rolę pełnią także osłony zewnętrzne na oknach, czyli rolety, żaluzje i markizy.

Dominika Majchrzak, kierownik ds. produktów w firmie VELUX, podkreśla, że rolety zewnętrzne na oknach dachowych bez względu na porę roku zapewniają optymalny komfort termiczny - latem redukują ilość wpadającego ciepła o 94%, a w zimie poprawiają izolacyjność okna nawet o 17%. - Dają również efekt całkowitego zaciemnienia, wyciszają hałas z zewnątrz aż o 10 dB i poprawiają bezpieczeństwo, dodaje.

Okna dachowe można również wyposażyć w markizy zewnętrzne. Wykonuje się je ze specjalnej, odpornej na czynniki atmosferyczne siateczki, która odbija promienie słoneczne zanim dotrą do szyby. Co ważne, nie powoduje ona zaciemnienia wnętrza.

Wojciech Chronowski, manager produktu w firmie Fakro, wyjaśnia, że do wyboru mamy markizy obsługiwane ręcznie oraz w dwóch wersjach sterowania: zasilane prądem i sterowane za pomocą pilota w systemie bezprzewodowym oraz zasilane energią słoneczną. Te ostatnie mają panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na stopień nasłonecznienia – jeśli jest ono duże – markizy same się rozwiną, jeśli zaś jest pochmurna pogoda – samoczynnie się zwiną - dodaje

Jeśli nie mamy możliwości montażu osłon zewnętrznych należy zastosować ich odpowiedniki wewnętrzne.

Aby ochłodzić mieszkanie na poddaszu można również rozważyć zastosowanie klimatyzatora. Do wyboru mamy urządzenia przenośne lub stacjonarne (te drugie działają bardziej efektywnie, ale są droższe w zakupie). Innym doraźnym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego modelu wentylatora.

Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu?

Mieszkanie na poddaszu z pewnością docenią ci użytkownicy, którzy szukają większych, otwartych przestrzeni. Wielu też dostrzega zalety tego, że nikt nad głową nie będzie im tupał i hałasował. Jeśli oprócz okien dachowych będziemy też mieli okna pionowe, to gwarantuje nam to piękne widoki za oknem na panoramę miasta.

Poza tym, jeżeli przewidujemy zatrudnienia architekta wnętrz, to pomoże nam stworzyć ciekawy i nietuzinkowy wystrój poddasza. Można na przykład wykorzystać wysokie pomieszczenie do wybudowania antresoli i zaaranżować tam miejsce do pracy lub do dodatkowe do spania, bądź urządzić tu bibliotekę. Z kolei niskie skosy to świetne miejsce na szeregi półek, najróżniejsze schowki oraz szafki.

W obu przypadkach należy liczyć się jednak z wykonaniem zabudowy na zamówienie (dotyczy to także zazwyczaj mebli do kuchni), co oczywiście wiąże się z wyższymi kosztami wykończenia wnętrza.

Nad zakupem poddasza powinny dobrze zastanowić się młode pary, które oczekują dziecka. (chyba, że na paterze budynku przewidziano możliwość pozostawienia wózka w bezpiecznym miejscu). Także osoby mające kłopoty z poruszaniem się muszą pamiętać o tym, że winda (jeśli nawet jest) to nie zawsze będzie sprawnie działać.

Zdjęcie główne: Domiporta.pl