Państwowa firma buduje biurowiec... z drewna. "Jeden z pierwszych w Polsce"

O tym, że z prefabrykatów drewnianych budować można domy, słyszymy od lat. Znacznie rzadziej zdarza się, by z drewna powstawały budynki przeznaczone na inne cele. A Polskie Domy Drewniane, państwowa firma, ogłosiła właśnie, że zamierza wybudować biurowiec. Ma być nie tylko wykonany z naturalnego materiału, ale i proekologiczny. Na dachu znalazło się bowiem miejsce zarówno na panele fotowoltaiczne jak i ule. 

Polskie Domy Drewniane informują, że w Środzie Śląskiej zostanie wybudowany nietypowy, bo drewniany budynek biurowy. Jak informuje PDD w swoim oficjalnym komunikacie nieruchomość będzie miała dwie kondygnacje, na których znajdzie się 480 metrów kwadratowych powierzchni. 

 

- Wykorzystywanie technologii drewnianej do budowy obiektów komercyjnych czy użyteczności publicznej cały czas jest w naszym kraju nowością. Chcemy to zmienić i upowszechnić drewno w budownictwie, nie tylko w obszarze mieszkaniowym, ale także w innych sektorach nieruchomości. Dlatego w ramach inwestycji Miasteczko Winna Góra, którą niebawem rozpoczynamy, oprócz mieszkań znajdzie się również biurowiec. To ważny krok w stronę zrównoważonego rozwoju budownictwa w Polsce – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Mieszkanie z drewna? Wkrótce je zobaczysz

Jak informuje PDD na parterze zlokalizowane zostanie mieszkanie pokazowe wykończone pod klucz oraz biuro sprzedaży całej inwestycji „Miasteczko Winna Góra”.

 

Obiekt będzie zasilany OZE, a w ramach ekologicznych rozwiązań znajdą się m.in. inteligentny system zarządzania energią, wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja), zbiorniki na deszczówkę oraz miejsca do przechowywania rowerów.

 

 

Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>> 

 

Budynek biurowy będzie częścią inwestycji PDD „Miasteczko Winna Góra”, na którą składa się m.in. ponad 1,5 tys. mieszkań oraz obiekty usługowe i użyteczności publiczne

 
Proekologiczny i z drewna

Obecnie spółka PDD jest na etapie przetargu na wybór generalnego wykonawcy oraz budowę biurowca.

 

W materiałach spółki znalazła się wizualizacja obiektu. To, co zwraca szczególną uwagę, to drewniana elewacja wykonana z pionowo ułożonych belek. W projekcie widoczny jest też niewielki ogród umieszczony na dachu pierwszej kondygnacji. 

 

Proekologiczność inwestycji, która ma być wykonana głównie z płyt drewnianych, są panele fotowoltaiczne. Projekt przedstawiony przez PDD zakłada, że będzie nimi pokryty niemal cały dach. Projektanci nie zapomnieli, by budynek miał też pozytywny wpływ na otoczenie  - na dachu przewidziano miejsce na ule, dzięki czemu w okolicy pojawią się dbające o roślinność pszczoły. 

 

Do zadań wybranego wykonawcy biurowca będzie należało m.in. wykonanie projektu wykonawczego, w tym dokumentacji projektowej i warsztatowej niezbędnej do wykonania robót,  przeprowadzenie analizy dokumentacji pod kątem dostosowania rozwiązań projektowych celem zdobycia certyfikatu, a także dostosowania konstrukcji do montażu instalacji OZE, wykonanie elementów prefabrykowanych ścian, stropów i dachu, oraz prace budowlane na terenach zewnętrznych i wykonanie prac wykończeniowych biurowca pod klucz. 

Biurowiec z drewna? To możliwe

Warunkiem udziału w postępowaniu ofertowym jest posiadanie konstruktora oraz kierownika budowy z doświadczeniem przy projektowaniu co najmniej dwóch inwestycji mieszkalnych lub użyteczności publicznej w technologii drewnianej szkieletowej o łącznej wartości powyżej 500 tys. zł. Firma, która zostanie wyłoniona w procesie będzie miała wysokie szanse na realizację osiedla mieszkaniowego w ramach projektu „Miasteczko Winna Góra”. Otrzyma 10% do punktacji przetargowej przy wyborze generalnego wykonawcy na pierwszy etap budowy osiedla Miasteczko Winna Góra. Powierzchnia użytkowa pierwszego etapu wyniesie ponad 11 tys. mkw.  

 

Jak wyjaśnia PDD drewniany biurowiec, który stanąć ma w Środzie Śląskiej, będzie jedną z pierwszych tego typu budowli w Polsce. 

 

Polskie Domy Drewniane to państwowa spółka, która powstała w celu przyspieszenia zaspokajania potrzeb mieszkaniowych Polaków. Plany ogłaszane w roku 2018 były dość ambitne. - Do 2023 lub 2026 ma powstać ok. 36-43,5 tys. domów jedno- i wielorodzinnych - twierdził wówczas resort gospodarki.

 

Ostatecznie Polskie Domy Drewniane ą w trakcie budowy pierwszych osiedli w całości wykonanych w technologii drewnianej. To dobry impuls dla tej techniki budowlanej.