Oto pierwsza od wielu lat nowa, warszawska cerkiew - miała wyglądać, jak Hagia Sophia, ale chyba coś wyszło

Budowa pierwszej od 100 lat cerkwi w Warszawie dobiega pomału końca. W ostatni weekend zostały poświęcone dzwony i odprawiono liturgię. Budowa cerkwi trwa już pięć lat. W zamyśle architektów budynek miał przypominać muzeum Hagia Sophia, ale nie do końca się udało.

Nowa cerkiew, która powstaje na Ursynowie, jest inspirowana jednym z najsłynniejszych zabytków architektury na świecie. Budynek różni się od pierwowzoru, nie tylko skalą.

Hagia Sophia w Warszawie

Cerkiew autorstwa warszawskiego architekta Andrzeja Markowskiego wzorowana jest na konstantynopolitańskim muzeum Hagia Sophia. Oczywiście, w dużo mniejszej skali. Budynek mierzy 36,9 metrów długości oraz 30 m szerokości. Pełna wysokość budynku (wraz z kopułą) wyniesie ponad 21 metrów wysokości. Natomiast oryginał jest ponad dwukrotnie większy - mierzy aż 55 metrów wysokości, z kolei plan centralny rozciąga się 71 m na 77 metrów.

Inspiracja słynnym zabytkiem jest widoczna gołym okiem. Bryła i rozkład przypominają turecki zabytek, ale od razu widać zastosowanie zupełnie innych materiałów budowlanych i brak wielu elementów dekoracyjnych.

W konstrukcji z Ursynowa brakuje również charakterystycznych czterech wież, czyli tzw. muzułmańskimi minaretów. Ich brak akurat jest całkowicie zrozumiały, ponieważ w oryginale zostały dobudowane do istniejącego wcześniej budynku. Obecne muzeum, było niegdyś świątynią chrześcijańską, następnie zostało przebudowane na meczet. W 1935 roku świątynia została sekularyzowana i stała się muzeum.

Zobacz wideo
 
Pierwsza cerkiew od stu lat

Cerkiew pod wezwaniem św. Sofii Mądrości Bożej znajduje się w warszawskiej dzielnicy Ursynów, na osiedlu Dąbrówka. Budowa budynku została rozpoczęta w 2015 roku, gdy patriarcha Konstantynopola poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni.

Pierwotnie, ukończenie bryły cerkwi w stanie surowym planowane było na rok 2017, w następnym roku odprawiono świętą liturgię. Drugiego lutego 2020 roku oficjalnie poświęcono osiem dzwonów umieszczonych w dzwonnicy. Budowa zbliża się do końca i już niedługo wierni będą mogli uczestniczyć w sprawowanej eucharystii.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.