Osuszanie budynków po zalaniu

Szkody wodne wiążą się z rosnącym ryzykiem rozwoju grzybów i pleśni mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zalanie mieszkania jest jedną z najczęściej występujących szkód. Często dochodzi do zalań mieszkania w wyniku urządzeń takich jak pralki, wirówki czy zmywarki. Przyczyną zalania może być też gwałtowna burza, powódź, awaria instalacji wodno–kanalizacyjnej i uszkodzone połacie dachu. Wówczas warto zdać się na pomoc profesjonalistów, którzy kompleksowo zajmą się osuszaniem.

  1. Częste przyczyny zalania budynków
  2. Osuszanie mieszkania i osuszanie ścian – metody

Proces osuszania w przypadku zalania wymaga szybkiego wdrożenia właściwych działań.

 

Częste przyczyny zalania budynków

 

Do zawilgocenia pomieszczeń dochodzi w wyniku np. takich czynników jak:

  • awaria sieci wodno-kanalizacyjnych i ciepłowniczych (np. zapchanie instalacji kamieniem osadowym, uszkodzony wężyk doprowadzający, niedrożne rury);
  • usterka instalacji w sąsiadujących lokalach;
  • nieszczelność dachu;
  • rozszczelnienie izolacji balkonów i tarasów.

W przypadku piwnic częstą przyczyną jest tzw. podciąganie kapilarne. Zjawisko to polega na podciąganiu wody w górę, za co odpowiadają siły kapilar, które znajdują się w strukturach materiałów budowlanych. Wtedy nierzadko dochodzi do zawilgocenia ścian i odpadania tynku. Obecność wilgoci jest związana nie tylko z nieestetycznymi śladami na powierzchni, ale również z nieprzyjemnym zapachem stęchlizny. Wiąże się to także ze zwiększeniem kosztów ogrzewania, ponieważ takie pomieszczenie jest o wiele trudniej efektywnie ogrzać. Opisany problem dotyczy głównie starszych budynków, w których nie zastosowano solidnej termoizolacji ścian i fundamentów.

 


Wymienione sytuacje są związane z koniecznością korzystania z profesjonalnej pomocy. Potrzebne będą specjalistyczne osuszacze. Doświadczeni specjaliści (np. ujdzienasucho.pl) zajmą się doborem właściwej metody osuszania po zalaniu, a następnie zadbają o sprawne zrealizowanie całej procedury.

Osuszanie mieszkania i osuszanie ścian – metody

 

Zalanie nieruchomości jest jedną z najczęściej zgłaszanych szkód. Przyczynami zalania mogą być ulewne deszcze, awaria instalacji wodnej albo nieuważni sąsiedzi, którzy nie zakręcili zaworu wody przed wyjechaniem z mieszkania. Bardzo popularne są dwie metody osuszania. Pierwsza z nich to osuszanie kondensacyjne. To jedna z najczęściej wykorzystywanych metod w trakcie usuwania wilgoci z murów i ścian. Polega na wykorzystaniu właściwości skraplania się pary wodnej na parowniku kondensacyjnego osuszacza. W zalanych pomieszczeniach wilgotność powietrza może sięgać 90, a czasem nawet 100%. Profesjonalne osuszacze kondensacyjne sprawnie obniżają wilgoć w pomieszczeniu do ok. 30–35%, dzięki czemu umożliwiają odparowanie wody ze ściany. Nie można zapominać o odpowiednim dobraniu sprzętu o właściwych parametrach w stosunku do stopnia zawilgocenia oraz kubatury pomieszczenia. W trakcie osuszania kondensacyjnego powinno się pamiętać o właściwej temperaturze otoczenia. Optymalna wynosi 20–25 stopni. Oprócz tego podczas tej metody używa się wentylatorów i nagrzewnic do szybszego odparowania wody ze ścian.

Druga popularna metoda to osuszanie podposadzkowe. Jest stosowane, gdy w wyniku zalania woda dostanie się pod posadzkę. Zasadniczym czynnikiem determinującym stosowanie tej metody jest izolacja podłogi albo jej brak. Podłogi wykonane w nowym budownictwie składają się z wykończenia w postaci np. paneli, płytek ceramicznych albo parkietu. Następnie mamy jastrych, styropian, folię oraz wylewkę betonową. W trakcie zalania woda często przedostaje się dylatacyjnymi szczelinami pod jastrych i styropian, aż do wylewki, zalegając tam przez długi czas. Jedyny sposób na osuszenie warstw izolacji jest wywiercenie w podłodze kilku otworów oraz odpompowanie wody przy użyciu specjalnych ciśnieniowych pomp. W drugim etapie tymi samymi otworami jest wtłaczane suche powietrze.