Według informacji przekazanych przez zarządcę masy upadłościowej, rząd kraju związkowego Saksonii-Anhalt kilkukrotnie odrzucał propozycje zakupu terenu. Ministerstwo kultury landu twierdzi, że oferty nie zawierały konkretnych informacji o obiekcie, a proponowana cena 1 mln euro była nie do przyjęcia. W rezultacie teren został sprzedany saksońskiemu inwestorowi za 500 tys. euro.
Nowym właścicielem został Peter Jugl, który nie zdradził swoich planów wobec zakupionej nieruchomości. Przedstawiciele władz landu zapewniają, że wykorzystanie terenu jest ściśle ograniczone przez nakaz ochrony. "Każde działanie budowlane musi być zatwierdzone, a wykorzystanie komercyjne jest wykluczone" - informuje portal T-Online.
W latach 1944-1945 tysiące więźniów obozu Langenstein-Zwieberge zostało zmuszonych do budowy systemu tuneli pod górami Thekenberge w pobliżu Halberstadt. Kompleks o długości 13 kilometrów miał służyć m.in. do produkcji myśliwców i rakiet V2. W wyniku nieludzkich warunków życie straciło prawie 4,5 tys. ludzi.
Po wojnie teren był wykorzystywany przez wojsko NRD, a później Bundeswehrę. W 1995 roku został sprzedany osobie prywatnej, która przekazała go Centrum Pamięci Langenstein-Zwieberge. Ostatecznie teren stał się częścią masy upadłościowej.