Wyspa Spichrzów jest oczkiem w głowie władz Gdańska, ponieważ jest to centralna wyspa metropolii o dużym znaczeniu turystycznym i inwestycyjnym. Nazwa wzięła się stąd, że praktycznie od XIV wieku w tym miejscu znajdowały się miejskiej spichlerze.
Niemal każda branża posiada swoje "Oscary", w muzyce rozrywkowej to nagroda Grammy, w architekturze nagroda Pritzkera, a w nieruchomościach jest to nagroda przyznawana na Międzynarodowych Targach Nieruchomości Profesjonalnych.
Same targi rokrocznie odbywają się w Cannes i odwiedza je ponad 26 000 przedstawicieli branży z ok. 100 krajów Europy, Azji, Bliskiego Wschodu, Ameryki i Afryki. Nagrodę, polska realizacja otrzymała na imprezie współistniejącej, czyli na Paris Real Estate Week 2020 w Paryżu.
- Zabudowa Wyspy Spichrzów otrzymała prestiżową nagrodę MIPIM Awards 2020, zwaną „Oscarem nieruchomości”. Projekt Granarii został nagrodzony w kategorii Best Urban Project. Serdeczne gratulacje dla inwestorów oraz wielu urzędników, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu! - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
>>> Szukasz materiałów budowlanych? Sprawdź Merkury Market
Nagroda MIPIM Awards jest przyznawana w 12 kategoriach. Wśród nich można wyróżnić Najlepszy Projekt Futurystyczny, Najlepszy Budynek Rezydencjonalny czy Najlepszy Projekt Miejski, właśnie w tej kategorii inwestycja z Gdańska otrzymała nagrodę.
W tej kategorii są wyróżnione inwestycje, które honorują każdy rodzaj projektu miejskiego. Mogą to być rewitalizacje, trwałe lub tymczasowe wpływające na rozwój miasta.
Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów odbywa się w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego we współpracy z miastem Gdańsk. Za zrealizowanie projektu odpowiada Granaria Development Gdańsk.
W czasie wojny cała historyczna zabudowa wyspy została zniszczona w czasie walk. Praktycznie od tego czasu do początku pierwszej dekady XXI wieku, w północnej części wyspy stały jedynie niezagospodarowane ruiny i pozostałości bardzo gęstej i zwartej, przedwojennej zabudowy.
- Jest to dzień historyczny. Wspólnie z partnerami z Belgii i Polski, czyli Immobel & Multibud, zbudowaliśmy partnerstwo publiczno-prywatne i właśnie przechodzimy do tworzenia kolejnego etapu. Zaangażowanie inwestorów na Wyspie Spichrzów to dowód sukcesu naszego miasta. Jak przed wiekami, Wyspa będzie znów miejscem wyjątkowym - mówił w 2017 roku, gdy nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.