Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe można uznać za nieco nowocześniejszą wersję Towarzystw Budownictwa Społecznego. Idea jest zbliżona. SIM-y mają zapewnić mieszkania tym, którzy z różnych względów nie mają szans, by dostać kredyt hipoteczny w banku.
Krajowy Zasób Nieruchomości kilka dni temu poinformował o powołaniu drugiej spółki SIM na Mazowszu. Ma wybudować aż 1000 mieszkań. Jak informuje KZN w komunikacie nieruchomości powstaną w gminach: Ciechanów, Czernikowo, Glinojeck, Płońsk, Pułtusk, Sierpc i Załuski.
Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości pan Arkadiusz Urban wyraził zadowolenie z faktu, że kolejne gminy na Mazowszu zdecydowały się dołączyć do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Wyraził też nadzieję, że kolejne gminy poczują się zaproszone do współuczestniczenia w zakładaniu kolejnych SIMów i rozwoju mieszkalnictwa na wynajem z opcją wykupu.
- Mieszkania, które wybudujemy w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych kierujemy do osób, które z jednej strony nie mają zdolności kredytowej, a z drugiej strony są w zbyt dobrej sytuacji, by przysługiwały im mieszkania komunalne. To są na ogół młodzi ludzie, dopiero zakładający rodzinę, którzy muszą rozwiązać szereg problemów związanych m.in. z posiadaniem dzieci, a więc przede wszystkim potrzebują mieć własne mieszkanie. Dlatego też wychodzimy z tą inicjatywą - wyjaśnił prezes Urban.
O powołaniu pierwszej spółki SIM Krajowy Zasób Nieruchomości informował na początku grudnia. Do uczestnictwa w programie zgłosiły się Miasto Mińsk Mazowiecki i Gmina Mińsk Mazowiecki. W pierwszym etapie powstać ma 544 lokali mieszkalne. Razem z drugim SIM-em mieszkań będzie więc całkiem sporo, bo ponad 1,5 tys.
SIM-y powstają też w innych regionach Polski. KNZ ma ich już "na koncie" niemal 20. Przykładowo SIM Sudety zamierza wybudować niemal 900 lokali mieszkalnych. - Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych jest kierowany do takich gmin jak Kłodzko, Polanica Zdrój czy Mieroszów – mniejszych miast, gdzie nie zawsze można kupić mieszkanie na rynku komercyjnym. Do ludzi, których nie stać na wydatek rzędu kilkuset tysięcy na mieszkanie - mówił w październiku prezes KZN Arkadiusz Urban.
Zdaniem Ministerstwa Rozwoju poprawa dostępu do mieszkań poprzez inwestycje przeznaczone na wynajem, to jeden z priorytetów polityki mieszkaniowej państwa. Szczególną rolę w tym zakresie pełnią inwestycje zwiększające zasoby mieszkań o stosunkowo niskich czynszach, podejmowane z zaangażowaniem gmin.