Nowe uprawnienia coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy, która może zrewolucjonizować nieruchomości

Ministerstwo Sprawiedliwości kilka dni temu informowało, że pracuje nad projektem, którego celem jest odciążenie sądów od rozpoznawania prostych spraw związanych między innymi z nieruchomościami. Rząd przyjął projekt i wkrótce nowe przepisy mają szansę zacząć obowiązywać.

To może być prawdziwa rewolucja na polskim rynku nieruchomości. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by notariusze zyskali nowe uprawnienia. Czynności związane z nieruchomościami będą szybsze i łatwiejsze. Wiąże się to nie tylko z procesem zakupu sprzedaży, ale także windykacji czy dochodzenia swoich racji.

 

Resort sprawiedliwości, który informuje, że rząd przyjął odpowiedni projekt przepisów, zapewnia, że po wejściu w życie przepisów notariusze będą mogli dokonywać m.in. wpisów hipotek do ksiąg wieczystych. Skróci to radykalnie oczekiwanie na wpis i przyczyni się do obniżenia kosztu kredytów dla tysięcy Polaków.

"
"
Nadchodzi sprawiedliwość?

Resort wyjaśnia też, co ma się zmienić po wejściu w życie nowych regulacji. Możliwe będzie m.in. wydawanie przez notariuszy nakazów zapłaty. Pozwoli to na szybsze dochodzenie swoich roszczeń przez obywateli i przedsiębiorców. Jednocześnie, ze względu na przeniesienie na notariuszy kompetencji sądowych, zwiększony zostanie nadzór nad nimi.

 

Ministerstwo przekonuje, że w lepszej sytuacji będą też osoby, które potrzebują odpisu z księgi wieczystej. Obecnie uzyskanie wpisu do księgi wieczystej wiąże się z długim oczekiwaniem. Kiedy przepisy zaczną obowiązywać, notariusze będą mogli dokonywać wpisów własności nieruchomości związanych z ustanowieniem odrębnej własności lokali. Dotyczy to także ustanowienia i obciążenia odrębnej własności lokalu ograniczonymi prawami rzeczowymi, a także innymi roszczeniami związanymi z tym lokalem.

 

Fot. wp paarz (Flicrk/CC 3.0)

 

 

Łatwiejsze dochodzenie swoich racji? Ministerstwo obiecuje

Sporym ułatwieniem ma być też sposób składania skarg do księgi wieczystej. Każdy będzie mógł wybrać, czy woli złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej za pośrednictwem notariusza, czy też uczynić to na podstawie obowiązujących procedur za pośrednictwem sądu.
 

Nowe przepisy mają przynieść ze sobą również nowe uprawnienia dla notariuszy. Notariusze zyskają także nowe kompetencje do wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Nakazy te będą ograniczone do roszczeń niewątpliwych i bezspornych, które będą wykazywane dokumentami załączonymi do wniosku o wydanie nakazu. Notarialny nakaz zapłaty nie zastąpi orzeczenia sądu, ale jeżeli dłużnik nie wniesie sprzeciwu, nakaz będzie stanowił tytuł egzekucyjny. Po nadaniu mu klauzuli wykonalności, stanie się podstawą do prowadzenia egzekucji przez komornika lub inny organ egzekucyjny.

 

Resort sprawiedliwości nie ukrywa też, że polskie sądownictwo jest zakorkowane sprawami dotyczącymi nieruchomości. Obecnie na około 15 mln spraw wpływających do sądów, aż 7,5 mln to sprawy rejestrowe, wieczystoksięgowe czy upominawcze. Dlatego ten projekt znacząco odciąży sądy.

 

Nowe przepisy mają dać szansę na rozwikłanie węzła gordyjskiego, który utrudnia proces sprzedaży kupowania czy przejmowania nieruchomości. Można jednak zadać pytanie, dlaczego przez 8 lat reformy sądownictwa resort sprawiedliwości nie zdecydował się nas? Wprowadzenie tego typu usprawnień wcześniej. Być może wówczas po kolejkach w polskich sądach nie byłoby już śladu.