Liderem rankingu wciąż pozostaje oferta z oprocentowaniem 8%, której termin obowiązywania upływa z końcem maja. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku promocyjnych depozytów, skorzystanie z atrakcyjnej stawki wiąże się z pewnymi dodatkowymi wymaganiami. Najczęściej spotykane to limit kwoty objętej preferencyjnym procentem, krótki okres trwania promocji oraz ograniczenie dostępności do nowych klientów lub środków. Nierzadkim warunkiem jest też aktywne korzystanie z dodatkowych produktów banku, takich jak konto osobiste, karta płatnicza czy aplikacja mobilna.
"Gwiazdkowe" promocje coraz częściej uzależniają wysokość oprocentowania od spełnienia kryteriów regularnego zasilania rachunku, utrzymywania na nim określonego minimalnego salda oraz aktywności transakcyjnej. Nowością jest też wymóg wyrażenia zgód marketingowych, co oznacza, że bank może kontaktować się z klientem w celu przedstawienia oferty innych produktów i usług.
Nadchodzące miesiące zapowiadają się ciekawiej na rynku depozytów, choć niekoniecznie pozytywnie z punktu widzenia oszczędzających. Od czerwca spada bowiem oprocentowanie części detalicznych obligacji skarbowych, szczególnie tych o krótszym horyzoncie czasowym, które mogą stanowić alternatywę dla lokat bankowych. Dotyczy to przede wszystkim papierów rocznych, dwuletnich i trzyletnich, których kupony zostaną obniżone o 0,15-0,2 pkt. proc.
Najwięcej zmian na rynku lokat nastąpi prawdopodobnie dopiero wtedy, gdy RPP zdecyduje się na obniżki stóp procentowych. Choć wiele banków centralnych na świecie już łagodzi politykę monetarną, nie oznacza to automatycznie analogicznych kroków ze strony polskich władz monetarnych. Rynek terminowy wycenia wprawdzie powrót RPP do cięć stóp jeszcze w bieżącym roku, ale oczekiwania te stały się ostatnio dużo bardziej powściągliwe. Pokazuje to, jak szybko prognozy mogą ewoluować pod wpływem zmieniających się danych, wydarzeń czy nastrojów.
Warto więc na bieżąco śledzić oferty banków i porównywać dostępne opcje lokowania oszczędności. Wybierając lokatę lub rachunek oszczędnościowy, należy zwracać uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale też dodatkowe warunki wymagane do jego uzyskania i utrzymania. W oczekiwaniu na bardziej zdecydowane ruchy RPP w polityce stóp procentowych, warto rozważyć krótsze okresy deponowania środków, aby móc elastycznie reagować na zmieniające się trendy rynkowe - wyjaśnia Bartosz Turek, główny analityk HREIT.