Niemal jak wieża Saurona. Oto wieża króla Alfreda. Cała nie mieści się na zdjęciu

Gdzieś wśród niepozornej zieleni hrabstwa Somerset w Anglii, znajduje się zaskakująca swoimi rozmiarami wieża. Podobne zabudowania, mające funkcje obronno-mieszkalne stawiano w średniowieczu, ale ta konkretna jest z XVIII wieku, a jej fundatorem jest bankier. Co ona tam w ogóle robi? Jak się okazuje, jest to przykład tzw. folly, a jej funkcja jest czysto... dekoracyjna. 

Wyrasta spośród drzew i zaskakuje swoim pojawieniem w tak idyllicznym miejscu - tak by można było opisać niezwykłą Wieżę Króla Alfreda. Z jej szczytu - niczym z fikcyjnej wieży Sauorna z książek Tolkiena - można objąć wzrokiem ogromne połacie pięknego terenu. Skąd się tam wzięła?

Stoi bez powodu

Niemal 50-metrowa wieża znajduje się na wzgórzu Kingsettle niedaleko Brewham. W historycznym miejscu Bitwy pod Edington, która miała miejsce w 878 roku. Budynek został zaprojektowany w 1769 roku przez architekta Henrego Flitcrofta. Został ukończony trzy lata później, w 1772 roku. A w jakim celu?

Zazwyczaj wieże pełniły funkcje obronne bądź mieszkalne, ale Wieża Króla Alfreda to przykład budynku typu folly. To budynki wybudowane głównie w celach dekoracyjnych. Np. by komponowały się fantazyjnie z otoczeniem bądź wręcz przeciwnie, by się odróżniały od pejzażu. W przypadku wspomnianej wieży jej jedyną funkcją, poza dekoracyjną, jest możliwość obserwowania okolicy z tarasu widokowego. 

 

By się do niego dostać, należy wspiąć się po spiralnych schodach umieszczonych między trzema wieżami, połączonymi murem. 

Folly w Polsce

Brak polskiego odpowiednika słowa "folly" może sugerować, że w Polsce nie budowano konstrukcji o funkcji jedynie dekoracyjnej. Nic bardziej mylnego! Przykładami takiego budownictwa są również atrapy zamków bądź celowo budowanych ruin, a takich w Polsce nie brakuje. 

W Polsce najsłynniejszymi budynkami typu folly są ruiny zamku w Orzechu, które zostały wybudowane w XIX wieku z inicjatywy hrabiego Guidona Henckel von Donnersmarcka. Równie znanym folly w Polsce jest świątynia Sybilli. To piękna rotunda wchodząca w skład zespołu pałacowo-parkowego przy pałacu Czartoryskich.  

 

Zdjęcie główne:  Jürgen Matern / wikipedia