Sprzedaż mieszkań w Warszawie w połowie 2022 nie jest zagrożona pęknięciem bańki nieruchomości. Taki wniosek płynie z raportu "UBS Global Real Estate Bubble Index 2022". Ale to nie znaczy, że nic złego na rynku nieruchomości się w Polsce nie wydarzy.
Sytuacja osób marzących o własnym M, jest nie do pozazdroszczenia. Wysokie stopy procentowe, coraz mniej mieszkań na rynku, spadająca zdolność kredytowa i utrzymujące się wysokie ceny mieszkań. Ale nie tylko kupujący są w kropce. To samo tyczy się samej branży budowlanej. Eksperci alarmują, że bez interwencji rządu czeka ich prawdziwy kataklizm.
Jak sugerują przedstawiciele kilkunastu firm i stowarzyszeń powiązanych z rynkiem budowlanym, brak interwencji rządu może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez 100 tys. pracowników. Pod takim apelem podpisało się dziesięć organizacji branżowych:
- Związek Pracodawców AGD - APPLiA Polska
- Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa
- Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli
- Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
- Polskie Stowarzyszenie Dekarzy
- Polska Unia Ceramiczna
- Stowarzyszenie Producentów Cementu
- Związek Firm Pośrednictwa Finansowego
- Związek Polskie Okna i Drzwi
- Polski Związek Firm Deweloperskich
Do apelu podpisanego przez wymienionych sygnatariuszy dołączono również listę sposobów, jak tego kryzysu uniknąć. Jedną z propozycji zawartą w apelu organizacji branżowych jest powrót do ulgi budowlanej na wynajem. Taki rozwiązanie już funkcjonowało w polskim prawie w latach 1997 - 2001 i jak twierdzą autorzy apelu, przyczyniło się do powstania ok. 100 tys. nowych mieszkań.
Innym pomysłem jest wprowadzenie rozwiązań ułatwiających nabycie mieszkań młodym rodzinom. Tutaj autorzy postulują wprowadzenie programów podobnych do Rodziny na Swoim czy Mieszkania dla Młodych. Aczkolwiek również zapowiedź wprowadzenia kredytów o stałej, gwarantowanej przez BGK stopie jest przyjmowane z zaciekawieniem.
Pozostałe pomysły uzdrowienia sytuacji branży budowlanej to:
- Poprawa skuteczności programu "Czyste powietrze",
- rozwinięcie wsparcia nowego budownictwa nisko i zero energetycznego,
- złagodzenie rekomendacji KNF przy udzielaniu kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową.
Zdjęcie główne: Ivan Henao on Unsplash