Architekt Marcin Tomaszewski zaprezentował niecodzienną koncepcję ciekawego budynku, który świetnie prezentuje się na zalesionej działce. RE: DARK HOUSE w założeniu miał być niedostępny z zewnątrz, ale otwarty i bezpieczny dla właściciela. Jednocześnie ma sprawiać wrażenie "pozostającego w ruchu".
W jaki sposób powstał projekt, co przyczyniło się do wyboru akurat takiej kolorystyki i materiałów? - Przed projektowaniem zawsze chcę zobaczyć teren, gdzie ma stanąć dom - to zdecydowanie ułatwia pierwsze kroki podczas tworzenia projektu. W tym przypadku teren był lekko nierówny i skarpowaty oraz mocno zalesiony - wyjaśnia architekt. - Nie chciałem, by dom wyglądał jak wbity w teren. Pomimo prostego, wręcz prostolinijnego rzutu, elewację postanowiłem więc nieco "rozbrylić" i dzięki temu wprowadzić wrażenie ruchu - wyjaśnia.
Budynek, którego łączna powierzchnia wyniesie 320 metrów kwadratowych, znajdzie się na sporej, liczącej 3000 metrów kwadratowych działce. - Bryła została zaprojektowana na różnych wysokościach, jednak jest to nieodczuwalne dla domownika. Poprzez nierówności, architekt naśladuje naturę - a konkretnie drzewa, które także wyrastają na różnych poziomach.
Na zewnętrznej elewacji zostanie wykorzystany jeden materiał – tynk w oryginalnym kolorze Grigio Naturale RF stworzonym specjalnie do tej realizacji. W zależności od płaszczyzny ściany będzie w różny sposób zarysowywał się na elewacji. Raz w pionie, raz w poziomie, a innym razem pod ukos i tym sposobem osiągnie zamierzony efekt "zadrapania". Dzięki temu zabiegowi budynek zyskał niepowtarzalną fakturę oraz pewna funkcjonalność obiektu została w niego wtopiona tak jak np. wrota garażowe, wejście do budynku oraz inne elementy na elewacji - wyjaśnia architekt.
Skromny dom ma być przede wszystkim bezpieczny, dlatego dopiero na tyłach domu widoczne są okna i wszelkie zaplanowane wewnątrz funkcje. Układ wewnętrzny został zaprojektowany w prosty, schematyczny sposób z podziałem na trzy strefy – dzienną (open space), nocną (sypialnie i łazienki) oraz techniczną (garaż i inne pomieszczenia techniczne).
Frontowa elewacja mimo wrażenia ciemnej szarości, w rzeczywistości będzie wpadała w różne odcienie ciemnego brązu oraz naturalnej szarości – w zależności od pory dnia oraz pory roku, co nawiązuje do kolorystyki otaczającej natury i terenu. Wspomniany krajobraz stanowił dużą inspirację w projekcie, w którym powstała bryła ma być jak kameleon - wtapiać się w otoczenie.
Projekt został zaakceptowany przez klienta. Wkrótce rozpocznie się jego realizacja.