Największy ogród wertykalny znajduje się w stolicy Kolumbii

Ogród wertykalny czyli inaczej zielona ściana to pomysł francuskiego botanika - Patricka Blanca. Jego rozwiązanie jest używane pod każdą szerokością geograficzną, ale obecnie największa zielona ściana znajduje się w Bogocie.

Budynek Santalaia znajduje się w sercu Bogoty, stolicy Kolumbii. Praktycznie wszystkie powierzchnie pionowego w budynku poza okna są zapełnione ogrodem wertykalnym. Z własnym systemem nawadniania.

Zielone ściany

Wynalazek Patricka Blanca ma swój rodowód w lasach tropikalnych, ponieważ większość roślin użytych w pierwszych realizacjach tego botanika pochodziła znad równika. Mają wiele cech potrzebnych do realizacji takich projektów. Szybko się ukorzeniają, dają dużo tlenu, są łatwe w pielęgnacji. W Bogocie skorzystano z tych samych materiałów. Jako kraj równikowy, Kolumbia ma dostęp do tego typu roślin.

 
Zielone technologie 

Na ścianach zamontowano ponad 85 tysięcy różnych roślin, porostów oraz mchów. Roślinami jest pokryte ponad 3 tysiące metrów kwadratowych elewacji i dachu. Tlen wyprodukowany przez tą instalację zaspokoi roczną potrzebę 3100 osób. Zielone ściany przetworzą 700 kilogramów metali ciężkich, przefiltrują 1800 kilogramów oraz pochłonie 350 kilogramów pyłu. 

Ogród wertykalny - sztuka czy instalacja

Instalacja zielonej elewacji powstała w 2015 roku po ponad roku projektowania. Za plan odpowiada firma Groncol. Do ułożenia ścian posłużył system F+P opatentowany przez Ignacio Solano słynnego biologa pracującego w studiu Paisajismo Urbano‘s. 

Źródło: Inhabitat.com