Badanie dotyczyło głównie preferencji mieszkaniowych mieszkańców Trójmiasta oraz tego jak wyobrażają sobie idealne miejsce do życia. Dużą uwagę badanie poświęcało również relacjom sąsiedzkim.
Mieszkańcy Trójmiasta przede wszystkim preferują lokalizację z dobrą komunikacją, parkami zieleni i sklepem osiedlowym. Zwracają również uwagę na niskie koszty eksploatacyjne nieruchomości. Wymarzony dla nich lokal ma odpowiednią powierzchnię, dobre oświetlenie, kuchnię z oknem, balkon lub taras i jest ogólnie dobrze wykonany.
Zapytani wprost, skłanialiby się do wyboru nieruchomości z rynku pierwotnego. Jednak to nie jest najważniejszy czynnik w wyborze idealnego miejsca zamieszkania. Podobnie z opinią o deweloperze – choć przywiązują wagę do wysokiej jakości wykonania mieszkania/domu, nie jest dla nich kluczowe by idealne osiedle było wybudowane przez znanego dewelopera.
Najmniej istotnymi względami wyboru idealnej lokalizacji są również: zamknięte osiedla (wskazania rzadziej niż w Warszawie), miejsca do wspólnego grillowania z innymi mieszkańcami oraz prestiż dzielnicy. W kontekście idealnego lokalu najmniej istotne są: salon połączony z aneksem kuchennym, skosy w pokojach, wyposażenie w wideodomofon, własny ogródek.
Mieszkańcy Trójmiasta są zadowoleni ze swojego współżycia z sąsiadami. 68 procent badanych podaje, że z sąsiadami żyje dobrze bądź bardzo dobrze. To lepszy wynik niż w przypadku mieszkańców stolicy (zaledwie 57 procent) oraz Poznania (52 procent).
Ponadto, w opinii mieszkańców Trójmiasta znajomość sąsiadów wzmacnia poczucie bezpieczeństwa (82%), są przekonani, że poprawne relacje z sąsiadami to jedna z podstaw satysfakcji mieszkania w danym miejscu (75%).
W odróżnieniu od warszawiaków, mieszkańcy Trójmiasta częściej deklarują, że znają swoich sąsiadów z imienia (41% mieszkańcy Trójmiasta a jedynie 29% mieszkańców Warszawy). Mieszkańcy stolicy mając jednak świadomość, że pozytywne relacje z sąsiadami są ważnym aspektem wpływającym na satysfakcję mieszkania w danym miejscu (68%), silniej deklarują, że chcieliby ich lepiej poznać (43% wśród mieszkańców Warszawy a 30% wśród mieszkańców Trójmiasta).
35% mieszkańców Trójmiasta zdecydowanie preferuje mieszkanie/dom z rynku pierwotnego, jedynie 12% stanowczo optuje za rynkiem wtórnym. Pozostali (53%) nie mają silnie zadeklarowanych preferencji w tej kwestii.
Liderem pod względem znajomości w Trójmieście jest deweloper Robyg (prawie dwukrotnie częściej wymieniany jako pierwszy spontanicznie, czyli bez pokazywania respondentom listy i logo, niż jego najbliższy konkurent Hossa Grupa Inwestycyjna: 17% Robyg, 9% Hossa).
Najbardziej znani deweloperzy w Trójmieście to Robyg (65% wskazań), Invest Komfort (64%), Hossa Grupa inwestycyjna (63%) oraz Inpro (53%).
Źródło: Murator EXPO / Instytut Badań Pollster