W samym centrum Warszawy, przy zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej, powstanie jedna z najbardziej niecodziennych nieruchomości ostatnich lat. Roma Tower, licząca 170 metrów wysokości, nie będzie może rekordzistką. Bardziej nietypowy jest fakt, że za inwestycją stoi m.in. Archidiecezja Warszawska. Drapacz chmur powstanie bowiem na kościelnej działce.
O planach budowy Roma Tower głośno zrobiło się kilka lat temu. Pierwotnych planów ukończenia nieruchomości w roku 2018 nie udało się jednak dotrzymać. Wszystko przez protesty części aktywistów. Nie zgodzili się oni bowiem, by pod budowę nowoczesnego wieżowca wyburzyć część historycznej nieruchomości należącej do parafii św. Piotra i Pawła.
Ostatecznie działka nie zostanie objęta nadzorem konserwatora zabytków. Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego przedstawił w sprawie opinię, ale w 2017 roku BBI Development, spółka, która ma budować wyjątkowe wieże, uzyskała zgodę na budowę.
Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>>
O nieruchomości wiemy całkiem sporo. Na 62 tys. metrach kwadratowych znajdą się nie tylko biura i sale konferencyjne, ale i centrum fitness oraz SPA. Część powierzchni ma zostać też wynajęta na obiekt handlowy. Możliwe, że w Wieżach powstanie więc nowa galeria handlowa.
Roma Tower ma być całkiem kosztowna. Pierwotnie zakładano, że budowa pochłonie 150 mln euro. Ale że ruszyć miała w 2020 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, możliwe, że będzie wymagała nowych kalkulacji. Wszystko przez znaczący wzrost cen materiałów budowlanych, który sięgnął nawet kilkudziesięciu procent.
Władze kościelne zapewniają, że zyski pochodzące z nieruchomości będą przeznaczone na działalność kościelną.
Inwestycja w Warszawie nie jest jedyną, z którą związany jest kościół. Media donosiły też o luksusowym wczasowisku, które ma powstać nad Jeziorem Łańskim w okolicach Olsztyna. "Zyski z działalności tego ośrodka będą wspierać odbudowę zabytków sakralnych na Warmii. Nasza diecezja posiada bodaj najwięcej tego rodzaju zabytków w Polsce. Ich utrzymanie i remonty daleko przekraczają nasze możliwości finansowe" - zapewniał przedstawiciel diecezji, komentując medialne doniesienia o inwestycji.
Ile potrwają prace nad Roma Tower? Pierwotnie zakładano, że wznoszenie nowego budynku zajmie trzy lata. 41 pięter naziemnych pomieścić ma też nie tylko obiekty handlowe i biurowe, ale i apartamenty. W tym te przeznaczone pod najem długoterminowe.
Zgodę na budowę Roma Tower musiał wydać Watykan. Papież Franciszek wyraził zgodę na rozpoczęcie inwestycji, formalnych przeszkód, by ruszyć z pracami, niemal już nie ma.