Na południe od Polski powstaje prawdziwy cud architektury. Jedyny taki w Europie

Szklane panele wyświetlające obraz, jednocześnie przekształcające promienie słońca na energię. To one będą głównym elementem nowych budynków, które wkrótce powiększą lotnisko w Pradze. To rozwiązanie unikatowe na skalę Europy.

Praskie lotnisko im. Vaclava Havla ma przejść poważną transformację. Władze portu planują wznieść trzy nowe budynki, które wyróżniać się będą multimedialnymi fasadami. 

Jedyny taki port lotniczy w Europie

Projekt, którego głównym elementem mają być gigantyczne ekrany wyświetlające zdjęcia z różnych zakątków Czech, został stworzony przez holenderską firmę architektoniczną MVRDV. To ona wygrała międzynarodowy konkurs na przebudowę czeskiego lotniska. 

 

Panele wyświetlające obraz będą jednocześnie pełnić funkcję standardowych paneli fotowoltaicznych, co ma zmniejszyć ślad węglowy inwestycji. Czeski port będzie jedynym takim budynkiem w Europie.

 

W budynkach, które będą sąsiadować ze sobą i z płytą lotniska, znajdzie się hotel, centrum konferencyjne, biura i powierzchnie handlowe. Będzie tu też lotnisko dla śmigłowców. Łączna powierzchnia budynków przekroczy 83 tys. metrów kwadratowych.

 

Jak wyjaśniają projektanci, szklane fasady zapewnią przejrzystą i wypełnioną światłem przestrzeń, umożliwią także szeroki widok na cały kompleks i otaczający go krajobraz. Obszar między budynkami będzie gęsto obsadzony roślinnością, tworząc zieloną oazę dla pasażerów i gości.

Nowa wizytówka Pragi

Projekt będzie wykorzystywał tradycyjne materiały, takie jak beton i stal, ale także zawierał elementy drewniane, aby zmniejszyć ślad węglowy dotyczący konstrukcji i eksploatacji budynków. Projekt zakłada też łatwą możliwość  przyszłej rozbudowy lub renowacji lotniska.

 

Nowe budynki będą również wizytówką samej Pragi, jednego z najpiękniejszych i najbardziej kulturowo rozwiniętych miast w Europie. Bliska wielu Polakom stolica Czech, położona w samym sercu Europy nad Wełtawą, przyciąga turystów z całego świata. Ma bogate dziedzictwo architektoniczne oraz liczne atrakcje i zabytki, takie jak Most Karola, Zamek Praski i Rynek Starego Miasta. W przeciwieństwie do Warszawy centrum nie zostało zniszczone podczas drugiej wojny światowej.

 

Lotnisko, nazwane na cześć zmarłego dysydenta i prezydenta Vaclava Havla, obsługuje co roku ponad 10 milionów pasażerów. 

 

Największe lotniska sąsiednich krajach to lotnisko Berlin Brandenburg w Niemczech, Lotnisko Chopina w Warszawie w Polsce, lotnisko w Bratysławie na Słowacji i międzynarodowe lotnisko w Wiedniu w Austrii.

Fot. Julius Silver