Deski warstwowe pokryte są fabrycznie kilkoma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV. Do wyboru są lakiery o wysokim połysku, półmatowe lub matowe. Tworzą one twardą, odporną na zarysowanie powłokę. Inna opcja to deski fabrycznie zaimpregnowane olejem. Niezależnie jednak od zastosowanej warstwy ochronnej, taka podłoga natychmiast po ułożeniu jest gotowa do użytkowania – można po niej chodzić i stawiać meble.
Panele są wykonane z dwóch lub trzech warstw drewna ułożonych prostopadle do siebie. Dzięki temu są one znacznie mniej wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności w porównaniu do podłóg z litego drewna.
W dwu- i trójwarstwowych deskach wierzchnią warstwę robi się z różnych gatunków drewna szlachetnego (może być krajowe lub egzotyczne) i jak wspomnieliśmy wcześniej pokrywa się ją lakierem lub olejem. Dodatkowo może być ona poddana różnym zabiegom - na przykład drewno zostaje postarzone, zabarwione lub zmienia mu się fakturę (często przez szczotkowanie, które podkreśla usłojenie drewna), aby uzyskać oczekiwany efekt wizualny.
Z kolei spodnią warstwę w deskach dwuwarstwowych wykonuje się na przykład z twardego drewna liściastego, głównie dębu i jesionu. Natomiast w deskach trójwarstwowych warstwa środkowa i spodnia są najczęściej z drewna iglastego.
Podłoga z desek warstwowych to dobre rozwiązanie zarówno do sypialni, jak i salonu, ale też kuchni, holu, a nawet łazienki.
- Salon. Zdaniem ekspertów z branży w salonie świetnie sprawdzi się podłoga olejowana. Dzięki temu, że jej powierzchnia jest matowa, a olej wnikając w
drewno, nie tworzy grubego filmu, ma się wrażenie bezpośredniego obcowania z naturalnym surowcem. Jednak, aby podłoga olejowana wyglądała pięknie przez wiele lat należy pamiętać o jej regularnej pielęgnacji, przeznaczonymi do tego środkami.
Przedpokój, hol. Tu podłoga jest bardziej narażona na intensywną eksploatację, dlatego rekomendowane są deski warstwowe wykończone lakierem. Oprócz tego trzeba zabezpieczać je przed zabrudzeniem drobinkami piasku (np. wycieraczkę ułożoną przy wejściu do mieszkania) oraz zarysowaniem (w tym pomogą m.in. podkładki zabezpieczające nóżki mebli).
- Kuchnia. Podłoga w kuchni narażona jest na różne zaplamienia takie jak: tłuszcz, woda, detergenty itp., więc należy o nią właściwie dbać. Podłogi z paneli drewnianych pokryte lakierem powinny być okresowo zabezpieczane odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym – stosuje się go na czystą, suchą powierzchnię. Tworzy on na desce niewidoczny film, co chroni jej powierzchnię oraz połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami przed zabrudzeniami i dostaniem się wylanej cieczy. Do konserwacji podłóg olejowanych stosuje się oczywiście inne środki, ale ich działanie jest podobne.
- Sypialnia, pokój dziecka. Podłogi z desek warstwowych nie elektryzują się, ani nie przyciągają kurzu, dzięki czemu są bezpieczne nawet dla alergików. Poza tym wszystkie preparaty stosowane do wykańczania podłóg nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia.
- Łazienka. Wśród dostępnych na rynku kolekcji paneli podłogowych drewnianych są takie, których warstwy są łączone w specjalnej technologii klejenia UV i dopuszczone przez producenta do montażu w wilgotnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka. Z egzotycznych gatunków rekomendowany jest teak, a z krajowych - dąb. Zaleca się też wybrać warstwowe deski olejowane, aby drewno mogło równomiernie „oddychać”. Oczywiście po kąpieli na deskach nie może stać woda, należy ją wytrzeć. Trzeba też zadbać o prawidłową wentylację tego pomieszczenia.
Panele drewniane, podobnie jak laminowane, mają na krawędziach wpusty i wypusty, pozwalające łączyć poszczególne elementy. Większość montuje się bezklejowo, stosując system zatrzasków. W sposób powstaje tzw. podłoga
pływająca, czyli nieprzytwierdzona do podłoża. Ale deski można też układać z użyciem kleju.
Dzięki najnowszym rozwiązaniom wybrane kolekcje desek warstwowych można montować na ogrzewaniu podłogowym (informacji o tym należy szukać na opakowaniu paneli lub w specyfikacji produktu podawanej w internecie).
Na ogrzewaniu podłogowym można stosować zarówno pływający system montażu, jak i klejenie desek do podłoża. W tym drugim wariancie należy zwrócić uwagę na to, aby użyty klej zachowywał swoje właściwości i elastyczność nawet przy dużych wahaniach temperatury. W przeciwnym razie w podłodze powstaną szczeliny.
Na ciepłej podłodze najlepiej układać gatunki drewna, które są mało wrażliwe na wahania temperatury – z rodzimych najlepiej sprawdzi się dąb, a z egzotycznych np. teak, merbau, doussie i jatoba.
Panele drewniane znajdziesz na abra-meble.pl i merkurymarket.pl.