Maniery przy stole, których mogłeś nie znać

Pamiętasz słynną scenę z Julią Roberts z filmu Pretty Woman podczas której bohaterka gubi się, podczas biznesowego obiadu nie znając zasad etykiety? W filmie scena ta jest bardzo komiczna, ale w życiu byłoby nam mniej do śmiechu. Mogłoby się wydawać, że maniery przy stole to bardzo popularny temat i wiemy o nich już wszystko. Wybraliśmy kilka mniej znanych, które mogłeś przeoczyć.

1. Zapomnij, że masz telefon

 

Odkładasz telefon wyświetlaczem do dołu? To bardzo niegrzeczne i może być odebrane jako lekceważące. Podczas posiłku wyłącz telefon lub przełącz się na cichy tryb, aby nie zakłócać posiłku. Przy stole nie przegląda się wiadomości, ani nie skroluje treści pochodzących z Mediów Społecznościowych, schowaj telefon do kieszeni lub do torebki.

 

 

2. Nie mów, że idziesz do toalety

 

Nie ogłaszaj przy stole, że potrzebujesz iść do łazienki, zamiast tego powiedz: “Przepraszam, zaraz wracam”, przeproś i wstań, pamiętaj, żeby nigdy nie opuszczać stołu bez słowa. 

 

 

3. Nie układaj talerzy w stosy w restauracji

 

Może ci się wydawać, że w ten sposób pomagasz obsłudze, ale pozwól, że zastosują swoje metody, znają się na tym lepiej i dzięki temu unikniemy sytuacji podczas, której piramidka z naczyń upadnie z hukiem na podłogę.

 

4. Trzymaj właściwie kieliszek

 

Podczas delektowania się winem czy szampanem, pamiętaj, aby trzymać lampkę za nóżkę, zdecydowanie odradzamy trzymania kieliszka do wina całą ręką, obejmując całe szkło. Nie tylko etykieta nie toleruje takiego zachowania, dotykając szkła powierzchnią dłoni, wpływamy na temperaturę alkoholu a tym samym zmienia się jego smak.

 

 

5. Egzotyczna potrawa

 

Masz na talerzu danie i nie wiesz jak się za nie zabrać? Nie panikuj, spokojnie poczekaj, aż inni zaczną jeść i podpatrz jak obchodzić się z daną potrawą. Jeśli to nie wystarczy, zapytaj kelnera, w jaki sposób jedzenie powinno być spożywane.

 

 

6. Małe kawałki jedzenia

 

Kroimy porcje na mniejsze kawałki, które można od razu zjeść. Nie jest mile widziane, aby ugryźć kawałek porcji i odkładać ją z powrotem na talerz. Jedzenie na twoim widelcu powinno mieć formę kęsa, który łatwo i bezproblemowo można skonsumować.

 

 

7. Sztućce

 

Pamiętaj, aby nie zostawiać łyżek w filiżance kawy czy herbaty w misce, czy kieliszku, odłóż ją na spodek talerzyka, talerz serwisoowy czy głęboki talerz. Podczas jedzenia zupy nabieramy potrawę od siebie do środka talerza, na którym znajduje się zupa. Nie przekładaj sztućców z jednej ręki do drugiej podczas spożywania posiłku, jest to bardzo niegrzeczne.

 

 

8. Gorące ręczniki

 

Niektóre restauracje mogą serwować gorące ręczniki po zakończeniu posiłku. Ręczniki służą do wytarcia rąk i ust, jeśli zajdzie taka potrzeba. Funkcjonalność ręczników ogranicza się wyłącznie do rąk i ewentualnie okolice ust, dlatego nie wycieraj nimi karku, nawet jeśli jest bardzo gorąco. Gdy skończysz postaw ręcznik po lewej stronie talerza, najlepiej na serwetce, chyba że zauważysz, że kelner zbiera ręczniki, wtedy poczekaj na swoją kolej.

 

 

9. Miska z wodą

 

Niektóre potrawy wymagają użycia rąk podczas jedzenia (np. homar) lub podczas bardziej oficjalnego posiłku, gdy serwuje się także deser. Jeśli po skończonym posiłku pojawi się miska na palce, zanurz palce w wodzie, a potem wysusz je serwetką.

 

 

10. Reklamacja dania

 

Jeśli na twoim daniu znajduje się włos, owad, potrawa jest przypalona i ma zepsuty smak, albo nie zamawiałeś tego, co przyniósł kelner, odesłanie dania jest uzasadnione. Nie rób afery i postaraj się dyskretnie zawołać kelnera i opowiedzieć, co się stało i poproś o wymianę.

 

Skoro znasz już wszystkie zasady, najlepiej ćwiczyć w domu przy pięknym stole w przytulnie urządzonej kuchni. Jeśli szukasz miejsca w sieci, w którym znajdziesz wszystko do domu, nawet zastawę stołową i sztućce sprawdź wyszukiwarkę mebli i dekoracji FAVI.pl.