W wielu krajach na świecie drewno nadal pozostaje podstawowym budulcem domów jednorodzinnych, a ostatnio również wielorodzinnych. Jest łatwe w obróbce, ma wystarczające parametry wytrzymałościowe i przede wszystkim jest ekologiczne. Francja stawia kolejny krok w popularyzacji tego materiału.
Historia tego budynku rozpoczęła się jeszcze w 2015 roku, gdy Zakład Publiczny Zagospodarowania Przestrzennego dzielnicy Bordeaux Euratlantique ogłosił konkurs na budowę nowego wieżowca. Wyjątkowy był jednak wtedy wymóg, aby budynek powstał w technologii mieszanej drewnianej o wysokości przewyższającej wszystkie konstrukcje tego typu wybudowane do tej pory na terytorium Francji.
Plan budowy Hypériona jest elementem ogólnofrancuskiej kampanii wsparcia rozwoju francuskiego sektora drewna budowlanego. Konkurs wygrało studio architektoniczne prowadzone przez architekta Jean-Paula Viguiera.
Budynek Hypérion ma aż 17 kondygnacji, a pierwsze trzy poziomy są wykonane w technologii tradycyjnej - z betonu. Dopiero kolejne piętra powstają z konstrukcji drewnianej z belek z drewna warstwowego klejonego, stropów drewnianych warstwowych łączonych poprzecznie oraz 304 ścian o drewnianej konstrukcji szkieletowej.
Do konstrukcji tego kolosa wykorzystano łącznie aż 1400 metrów sześciennych certyfikowanego drewna litego pochodzącego z lokalnych upraw leśnych regionu Nowej Akwitanii. Nim zabrzmią ekologiczne hasła, warto wiedzieć, że drewno jest materiałem w pełni odnawialnym (wycięty las, odrasta i dbają o to krajowe nadleśnictwa).
Ponadto w trakcie obróbki drewna powstaje dużo mniej zanieczyszczeń, niż w przypadku produkcji betonu, cegieł czy tynków. Według badania firmy SWECO wytwarzanie materiałów budowlanych odpowiada za 11 procent światowej emisji dwutlenku węgla. Natomiast drewno to jedyny materiał budowlany, który charakteryzuje się ujemną emisją CO2. Czyli emisja dwutlenku węgla powstała w całym procesie produkcji jest mniejsza niż przetworzenie CO2 w fazie wzrostu drzewa.
Dokładniej pisaliśmy o tym tutaj.