"Goldfinger"
"Nazywam się Bond, James Bond" - agent 007 nie brał jeńców. Główna postać i alter ego filmów Marka Koterskiego również. Nie zawsze doczytywał jednak scenariusze, tak jak wtedy, gdy chodziło o las, ale krzyży. Producenci filmów o Bondzie już tak, czemu wyraz dali, wybierając niesamowite lokalizacje.
Artysta Leonie Wharton przedstawił najciekawsze z nich na pięknych ilustracjach.
Jedną z najbardziej zapamiętanych przez kinomanów siedzib złoczyńców, z którymi walczył dzielny agent, była tajna baza umieszczona w wulkanie. Choć w dzisiejszych czasach brzmi to bardzo tandetnie, w 1967 roku był to bardzo ciekawy koncept.
Finałowe plenery nakręcono na tle góry Shinmoe-dake na japońskiej wyspie Kiusiu. Samo wnętrze bazy powstało jednak jedynie jako plan filmowy w Pinewood Studios za olbrzymią wówczas kwotę miliona dolarów.
materiały prasowe / HomeAdvisor
Jedenasty film o przygodach Jamesa Bonda ukazywał finałowe sceny w kosmosie, gdzie dzielny agent (grany po raz czwarty przez Rogera Moore'a) walczył na stacji kosmicznej. W tym filmie James Bond odwiedził również Plac św. Marka w Wenecji oraz amazońską dżunglę.
Najładniejsze plenery w filmie nagrano jednak na tle siedemnastowiecznego barokowego pałacu Château de Vaux-le-Vicomte niedaleko Paryża. W filmie budynek został ukazany jako siedziba programu szkolenia astronautów głównego antagonisty - Hugo Draxa.
materiały prasowe / HomeAdvisor
Pierwszy film, w którym Bonda zagrał Pierce Brosnan. Film obfituje w wiele ciekawych miejsc, ale zdecydowanie najciekawiej wypada scena otwarcia, w której agent 007 przedostaje się do tajnego ośrodka u podstawy ogromnej tamy w pobliżu Archangielska. W rzeczywistości całość została nagrana na 220-metrowej zaporze w Verzasca w Szwajcarii.
materiały prasowe / HomeAdvisor
Mariordo / wikipedia
Finał filmu rozgrywa się na tajnej antenie satelitarnej, która ma za zadanie łączyć się ze specjalnym tytułowym satelitą. Wbrew pozorom antena ukazana w filmie istnieje naprawdę, choć nie jest już używana po serii zeszłorocznych awarii. Jest to radioteleskop w Arecibo.
materiały prasowe / HomeAdvisor
Mający premierę w 2012 roku "Skyfall" to trzeci z filmów o Bondzie, gdzie rolę agenta powierzono Danielowi Craigowi. W filmie, jak zawsze agent odwiedza wiele niesamowitych miejsc, a jednym z nich jest opuszczone miasto, gdzie znajduje się główna baza jego przeciwnika - Raoula Silvy. Plenery nagrano na rzeczywiście opuszczonej wyspie, ale znajduje się ona na wyspie Hashima, a nie jak w filmie, niedaleko Makau.
materiały prasowe / HomeAdvisor
Największe wrażenie na fanach Bonda zrobiła natomiast rodzinna posiadłość agenda, czyli tytułowe "Skyfall". Niestety, cały budynek od początku do końca powstał jedynie na potrzeby filmu, a jego budowa zajęła pół roku. Dom w całości był wykonany z płyt GK. Na czas nagrań budynek postawiono na terenie Hankley Common, czyli rezerwacie przyrody w Elstead w Surrey (Anglia).
Źródło: HomeAdvisor