Drewno nie nadaje się do kontaktu z wodą. Szybko namaka i gnije - to obiegowa opinia. A przecież najbardziej luksusowe jachty na świecie posiadają pokłady wykonane właśnie z drewna. Czy można więc mieć w domu drewno w łazience na podłodze? Oczywiście!
Drewno w łazience to ekstrawagancja - pomyśli wielu. To nie do końca prawda. Drewno jest jednym z bardziej szlachetnych materiałów wykończeniowych. Jest cenione za przyjemną w dotyku fakturę oraz naturalny wygląd. Dodaje wnętrzom szlachetności. I łazienka nie jest tutaj wyjątkiem.
>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble
Część inwestorów wykonuje podłogę w łazienkach z płytek, które imitują drewno. Poza wizualnym podobieństwem brak w nich jakikolwiek cech tego materiału.
Na luksusowych motorówkach i jachtach do wyłożenia pokładu najczęściej używanym drewnem jest teak. Jest to specyficzne drewno orientalne, zawierające w sobie naturalnie kwas krzemowy oraz olejki działające jak roślinny impregnat.
Do wyłożenia podłogi w łazience można również wykorzystać rodzime gatunki. Dobrze sprawdzą się:
- dąb,
- jesion,
- modrzew,
- wiąz.
Jeżeli bardziej podobają nam się jednak drewna egzotyczne, poza teakiem warto przemyśleć takie gatunki jak:
- cedr,
- badi,
- doussie,
- jatoba,
- lapacho,
- wenge.
Każde z nich poradzi sobie równie dobrze jak wspomniany na początku teak.
Oczywiście drewno musi zostać odpowiednio przygotowane do montażu. Ważne by były to lite deski, bądź deski warstwowe. Najlepiej jeśli zostaną wcześniej poddane obróbce termicznej. Utrudni to rozwój grzybów. Lepiej też nie korzystać z paneli typu klik, montowanych bez klejenia. Najczęściej ich spód jest wykonany z mniej wartościowego drzewa (np. sosny) i łatwo wtedy o zawilgocenie.
Deski takie należy montować na klej do podłoża. Najlepiej by powierzchnia miała jak najmniej małych elementów, gdyż w szczelinach może się zbierać woda. Dobrym pomysłem jest również wypełnienie szczelin między deskami specjalnymi uszczelkami.
Ponadto, deski musimy odpowiednio przygotować. Te wykonane z drewna egzotycznego (w tym także teak'u) należy poolejować, by nadać im twardości i wytrzymałości. Drewno rodzime wystarczy zaimpregnować elastycznym lakierem.
Niezależnie od tego, jak dobrze zostanie wykonana podłoga, należy zbierać z niej nadmiar wody i w miarę możliwości dbać o stałe wietrzenie. W ten sposób będzie można cieszyć się niezwykłą podłogą w łazience przez długie lata.