By cieszyć się kwiatami wiosną, latem i jesienią, trzeba jednak sporo pracy. Nie każdy kwiat wyrośnie w każdym miejscu, a najpopularniejsze kwiaty są często całkiem trudne w hodowli. Wilgotna ziemia to dla nich to zbyt mało.
W Polsce popularnych jest wiele gatunków kwiatów, często są hodowane zarówno rośliny jednoroczne jak i wieloletnie. Najczęściej spotykane odmiany to malwy, rudbekie, łubiny, a także słoneczniki, szafirki, tulipany, narcyzy, forsycje, bzy, magnolie, piwonie.
Kwiaty kwitną w różnym okresie, dlatego najlepiej uprawiać różne odmiany. Najwcześniej oko cieszą - wyjątkowo piękne po zimowej szarudze - krokusy. Rozwijają się w ziemi już marcu. Tulipany również kwitną dość wcześnie, w kwietniu, liliowce wolą wiosnę.
Pod koniec czerwca, latem spodziewać możemy się np. begonii. Wrzosy i chryzantemy kwitną jesienią. Warto też pamiętać o tym, że z uwagi na zmiany klimatyczne poszczególne podgatunki mogą kwitnąć w lekko przesuniętych okresach.
Roślina łatwa, której niestraszna kiepska gleba, to narcyz, zwana też żonkilem. Jego kwitnienie przypada na okres między kwietniem a majem. Zanim włożymy je do wazonu, warto pamiętać o tym, że ich obecność przyspieszy więdnięcie innych kwiatów.
Forsycja, popularny krzew, to świetny sposób, by pięknie wyglądał całkiem spory obszar ogrodu. Kwitnienie rośliny występuje od marca do kwietnia. Jest to jedna z tych odmian, która przetrwa nawet wiosenne przymrozki.
Aksamitki to jedne z tych kwiatów, które czynią z ogrodów prawdziwą łąkę. Rosną bowiem łatwo, osiągają wysokość nawet 60 cm, a co jeszcze ważniejsze możemy użyć nasion 60 rodzajów. Niektóre wyglądają dość spektakularnie.
Bez, który kwiaty rozwija w maju, jest dość wymagający w uprawie, bo jeśli chcemy często cieszyć się kwiatami, musimy zbierać uschnięte kwiatostany. Dobrze traktowany tworzy wielkie krzewy.
Inne popularne w Polsce kwiaty to niezapominajki. Aster chiński, bo tak kwiat nazywa się formalnie, to roślina jednoroczna. Uprawiana dla pięknych, drobnych kwiatów. Mają wyjątkowe zalety. Kwitnienie w ich wypadku przebiega wyjątkowo długo, są to bowiem kwiaty, którym niestraszna kiepska gleba.
Kolejne kwiaty, które można sadzić w polskich ogrodach, to barwniki pospolite. Są kwiatami różnorodnymi, są białe, różowe lub niebieskie. Należy je polecić w szczególności mniej doświadczonym, są bowiem niezbyt wymagające.
Magnolia to jedna roślin do naprawdę dużych kwiatach. W Polsce popularne są różne odmiany, lepiej sprawdzają się te mniejsze. Piwonia, roślina wieloletnia, świetnie sprawdza się jako kwiat w ogrodzie i wazonie.
Ciemnoróżowe kwiaty o intensywnie nazwie wspaniale komponują się z każdym wnętrzem. Najlepiej wygląda w wyeksponowanych miejscach ogrodów.
Barwniki pospolite to rośliny, które lubią, gdy ziemia jest wilgotna. Wypełnią ogród jasnofioletowym kolorem.
Szafirki, jak nazwa wskazuje, cieszą nas pięknym szafirowym ubarwieniem. Nadają się nie tylko do ogrodu, wystarczy odrobina dobrej gleby, by świetnie radziły sobie w doniczkach.
Kwiaty nie zawsze są łatwe w uprawie. Każda roślina ma inne wymagania co do ziemi, części ogrodu, w której jest uprawiana. Część gatunków może nawet zostać uznana za wybredne. I nawet, jeśli dbamy o ogród, nie zawsze mamy szansę na kwitnienie.
O kwiaty trzeba dbać cały rok, jednym z najbardziej pracochłonnych okresów jest koniec lata. To okres, w którym niektóre wciąż wyglądają idealnie, inne wymagają już jednak przygotowania do zimy. Wrzesień to okres, w którym musimy też prowadzić rozsady, wykopać niektóre rośliny, a inne przenieść w inne miejsce.
Każdy kwiat ogrodowy wymaga też doświadczenia. Dlatego nawet jeśli na rynku dostępne są rośliny, których kwitnienie przywraca nas o zawrót głowy, lepiej nie zaczynać od uprawy trudnych odmian.
Rośliny, które mają wyjątkowo piękne liście to osobna podkategoria upraw. Tu polecić trzeba gatunki takie jak bergenia sercowata, gunnera olbrzymia, czy funkia.
Ozdobne liście ma też miodunka plamista, bylina, która osiąga 30 cm wysokości. To jedna z tych ogrodowych roślin, która sprawdzi się też w zupełnie innym zastosowaniu - ziołolecznictwie.
Piękne pędy w zapewni z kolei leszczyna pospolita, wierzba mandżurska, a także liczne derenie. Jeśli chcemy zadbać o jeszcze większą różnorodność, należy zwrócić uwagę na krzewy i drzewa ciekawe pod względem kory. Tu niezrównane są klony. Gatunki i podkategorie są tu niezwykle różnorodne.
Wiele kwitnących roślin służy naszemu ogrodowi. Przyciągają owady zapylające, dzięki czemu przez całe lata możemy również cieszyć się uprawianymi w ogrodzie roślinami jadalnymi.
Na inne lepiej tylko patrzeć, ich ulubioną przekąską są bowiem owady. Egzotyczne podgatunki w Polsce uprawiane są rzadko, jednak jeśli lubisz wyzwania, to jak najbardziej możesz! Na rynku są też kwiaty, które zwabiają "ofiary" nieprzyjemną wonią. Tych lepiej jednak nie sadzić bez zgody sąsiadów.
By cieszyć się ogrodem warto też zadbać o jakość nasion. W sieci dostępne są serwisy, w których znajdziesz nie tylko spory wybór odmian, ale i porady na temat tego kiedy i gdzie daną roślinę sadzić, jak o nią dbać. Z serwisów ogrodowych warto korzystać.
Osoby, które nie mają doświadczenia w samodzielnej hodowli, również mogą cieszyć się kwiatami. W takiej sytuacji należy zwrócić się do doświadczonych osób z grona rodziny lub znajomych. Można też poszuka profesjonalnych partnerów zaprawionych w ogrodowych bojach.
Warto też pamiętać, że podstawą sukcesu w uprawie roślin jest odpowiednia gleba. Wystarczy, że jej parametry lekko nie spełnią wymogów, a niektóre roślinki nie osiągną oczekiwanej wielkości i wysokości. Czasami trzeba jej całkiem sporo, co warto wziąć pod uwagę biorąc pod uwagę koszty.