Kupno oleju opałowego - na czym polega?

Aktualnie olej opałowy cieszy się coraz większą popularnością na rynku. Warto jednak zauważyć, że istnieją wymagania, które muszą zostać spełnione przed zakupem oleju opałowego. Na czym polega cała procedura - dowiesz się w tym artykule.

Aktualnie olej opałowy cieszy się coraz większą popularnością na rynku, zyskując miano innowacyjnego materiału grzewczego. Komfort eksploatacji surowca jest jednym z kluczowych powodów, dla których klienci stale decydują się na ten rodzaj paliwa. Wspomniane wyżej korzyści obejmują także łatwą obsługę i niskie ryzyko awarii instalacji olejowej. Warto jednak zauważyć, że istnieją wymagania, które muszą zostać spełnione przed zakupem oleju opałowego. Na czym polega cała procedura?

Kupno oleju opałowego - wymóg rejestracji w urzędzie skarbowym

 

Zgodnie z aktualnymi przepisami, w celu nabycia oleju opałowego wymagana jest rejestracja w urzędzie skarbowym, zgodnym co do miejsca zamieszkania nabywcy. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i innych podmiotów, które nie prowadzą działalności gospodarczej, np. urzędów gmin czy szpitali. Celem wprowadzenia tego wymogu jest zwiększenie skuteczności systemu podatkowego, w zakresie obrotu paliwami opałowymi.

 

W związku z powyższym, potencjalni nabywcy oleju opałowego muszą złożyć w urzędzie skarbowym uproszczone zgłoszenie rejestracyjne AKC-RU. Po zaakceptowaniu formularza przez Urząd Skarbowy nabywca otrzymuje status podmiotu zużywającego olej opałowy. Zgodnie z definicją, jest to podmiot posiadający miejsce zamieszkania, pobytu, siedziby lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kraju, lub zagraniczny przedsiębiorca, który prowadzi firmę na terenie Polski, zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 6 marca 2018 r.

 

Chcąc zaopatrzyć się w najwyższej jakości olej opałowy, który dostępny jest na stronie internetowej Ekoterm.pl, warunkiem koniecznym do legalnego nabycia jest posiadanie wspomnianego wcześniej statusu. Bez dokumentów poświadczających rejestrację, sprzedawca ma obowiązek odmówić dostarczenia paliwa grzewczego.

 

Kupno oleju opałowego - jak dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym?

 

Mając na uwadze nowe przepisy dotyczące zakupu oleju opałowego, które obowiązują od kwietnia 2020 roku, warto pamiętać o konieczności rejestracji w celu pozyskania tego surowca. Aby legalnie zamówić i używać olej opałowy, należy dokonać zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu AKC-RU. Można to zrobić na trzy sposoby:

 

  • Elektronicznie - poprzez utworzenie konta na Portalu Usług Elektronicznych Służby Celnej - puesc.gov.pl i wypełnienie formularza elektronicznego. Oświadczenie należy podpisać za pomocą podpisu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, lub przez podanie kwoty przychodu z rozliczenia rocznego.
  • Osobiście - złożenie papierowego formularza bezpośrednio w urzędzie skarbowym, który jest właściwy w sprawach podatku akcyzowego, dla miejsca zamieszkania nabywcy. Formularz można również wysłać pocztą tradycyjną, w formie listu poleconego.
  • Za pośrednictwem sprzedawcy - przekazanie pełnomocnictwa sprzedawcy oleju opałowego do załatwienia formalności z urzędem skarbowym w imieniu klienta.

 

Przy wyborze oleju opałowego warto postawić na sprawdzony produkt, taki jak olej opałowy Ekoterm. Produkowany przez Spółkę ORLEN Paliwa od ponad 30 lat, zapewnia gwarancję bezpieczeństwa i najwyższej jakości dostarczanego materiału grzewczego.

Kupno oleju opałowego - obowiązek rejestracji w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu

 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, zakup oleju opałowego wymaga dokonania rejestracji każdej transakcji w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT). Jest to elektroniczny rejestrator zgłoszeń, służący do monitorowania obrotu różnymi rodzajami paliw, w tym także paliwami ciekłymi. Zgodnie z art. 5 ust. 5 i 6 lub 6 ust. 5 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, każdy nabywca oleju opałowego musi zgłosić odbiór towarów do SENT.

 

Rejestracja transakcji jest wymagana zarówno od nabywcy, sprzedawcy, jak i dystrybutora oleju opałowego. Można dokonać rejestracji za pośrednictwem aplikacji mobilnej „SENT dostawy" lub korzystając z usługi Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Cały proces składa się z kilku etapów, które przebiegają następująco:

 

  1. Na początku sprzedawca oleju opałowego wprowadza zgłoszenie przewozu do systemu. W odpowiedzi na wprowadzone dane, system generuje numer referencyjny SENT, który jest ważny przez 10 dni. Następnie sprzedawca przekazuje go przewoźnikowi, a także samemu odbiorcy paliwa.
  2. Na podstawie otrzymanego numeru referencyjnego, dystrybutor uzupełnia zgłoszenie SENT, podając niezbędne informacje, takie jak numer rejestracyjny pojazdu i przewidywaną datę dostawy oleju opałowego pod wskazany adres.
  3. Na końcu łańcucha dostaw, nabywca oleju opałowego uzupełnia zgłoszenie SENT, potwierdzając odbiór paliwa w dniu dostawy. Dokonuje tego za pomocą otrzymanych wcześniej kodów rejestracyjnych. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie w tym celu z aplikacji mobilnej "SENT dostawy".

Kupno oleju opałowego Ekoterm - jak to zrobić?

 

Jeśli rozważasz zakup oleju opałowego w korzystnej cenie, warto zainwestować w Ekoterm. Jest to produkt, który cieszy się ogromną popularnością wśród paliw grzewczych dostępnych na polskim rynku. Ekoterm to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ wysoka wartość opału zapewnia optymalną wydajność spalania. Ponadto olej Ekoterm produkowany jest przez Spółkę ORLEN Paliwa od ponad 30 lat, co oznacza, że surowiec łączy w sobie potwierdzoną wydajność i pełne bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu, użytkownicy tego rozwiązania grzewczego nie muszą martwić się ryzykiem awarii instalacji, wynikającej z zastosowania wadliwego paliwa. To znacznie zmniejsza ryzyko nieplanowanych kosztów i dodatkowych inwestycji finansowych.

 

Aby zamówić olej opałowy Ekoterm, wystarczy uzupełnić okienko znajdujące się w zakładce kup olej, na stronie internetowej. Wpisując kod pocztowy powiatu, aplikacja wyświetli dane tych dystrybutorów, którzy obsługują wskazany region. Później klient samodzielnie dokonuje wyboru dostawcy, z którym może skontaktować się telefonicznie i umówić na dostawę pod wskazany adres.

 

Zdjęcie główne: Randall Mann on Unsplash