Podgórze jest dzielnicą o ciekawej historii, pełna kontrastów, pięknych willi i uliczek tętniących życiem. Choć często lekceważona przez turystów staje się kulturalnym centrum.
Historia Podgórza sięga średniowiecza. Wtedy było ono niewielką osadą. Z biegiem lat wieś przekształcała się w ważny obszar handlowo-przemysłowy, by w XVIII wieku zyskać prawa miejskie i stać się Wolnym Królewskim Miastem Podgórze. W 1915 r., z inicjatywy prezydenta Juliusza Lea, Podgórze zostało wcielone do Krakowa i otrzymało miano Dzielnicy XIII. Dziś, przechadzając się urokliwymi uliczkami Podgórza, napotykamy ślady jego historii.
Dawny Rynek Podgórski z imponującym kościołem św. Józefa przypomina o odrębności ówczesnego miasta. Stary herb Podgórza do tej pory zdobi budynek Wydziału Architektury i Urbanistyki Miasta Krakowa. O przeszłości tego miejsca przypominają nam także m.in. Plac Bohaterów Getta, Apteka pod Orłem, kościół św. Benedykta, czy Muzeum Podgórza.
Obecnie dzielnica dynamicznie się rozwija. Znajduje się tutaj coraz więcej instytucji kultury, np. Cricoteka, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, które organizują wydarzenia i warsztaty dla dzieci i dorosłych. Miłośnicy kina i teatru mogą wybierać spośród repertuarów takich obiektów, jak:Moralitet, Wrzos, Cinema City.Liczne bary i kawiarnie uzupełniają bogatą ofertę form spędzania wolnego czasu XIII-tej dzielnicy.
Na Podgórzu nie brakuje również miejsc rekreacyjnych. Są to między innymi park im. Wojciecha Bednarskiego oraz wzgórze Lasoty. Z terenów dzielnicy rozpościera się ponadto wspaniały widok na panoramę Krakowa.
Zlokalizowana jest tu jedna z największych galerii handlowych w Krakowie oraz kompleks biurowy Bonarka City Center. Rozbudowana infrastruktura drogowa i sieć komunikacyjna ułatwiają codzienne przemieszczanie się po mieście. Powstają tutaj nowoczesne inwestycje mieszkaniowe. Jedną z nich jest Lokum Vista, położona przy ul. Walerego Sławka – stylowe osiedle z fontanną i strefą fitness.
Źródło: Lokum Deweloper