Koniunktura w budownictwie. Są nowe dane GUS

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dokument pt. "Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach 2000-2023 (marzec 2023)". Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że w marcu większość badanych sektorów gospodarki ocenia koniunkturę na poziomie zbliżonym lub lepszym niż miesiąc wcześniej. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, wskaźniki w poszczególnych branżach zazwyczaj nie odbiegają znacząco od wartości z poprzedniego miesiąca. GUS poruszył m.in. kwestię koniunktury w budownictwie. Jakie są wnioski? 

Raport GUS wskazuje, że poza handlem detalicznym oraz branżą zakwaterowania i gastronomii, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich pozostałych sektorach kształtuje się poniżej średniej długookresowej. Przedsiębiorstwa z większości obszarów sygnalizują stabilizację lub pogorszenie wskaźników diagnostycznych, ale jednocześnie oczekują poprawy w najbliższej przyszłości.

 

Najbardziej optymistycznie koniunkturę oceniają firmy z branży finansowej i ubezpieczeniowej, choć i tu wskaźnik jest poniżej wieloletniej średniej. Największymi pesymistami są z kolei przedsiębiorstwa z sektorów przetwórstwa przemysłowego, transportu i gospodarki magazynowej oraz budownictwa.

 

GUS zwraca uwagę na istotny spadek w skali roku odsetka firm uznających niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej za barierę w prowadzeniu działalności. Zmiana ta jest szczególnie widoczna w handlu detalicznym, branży finansowej i ubezpieczeniowej oraz budownictwie. Rzadziej niż przed rokiem zgłaszane są również problemy z dostępnością i kosztami materiałów w budownictwie oraz niedoborem surowców i półfabrykatów w przetwórstwie przemysłowym.

GUS publikuje dane o koniunkturze

Z drugiej strony, poza sektorem przetwórstwa przemysłowego, przedsiębiorstwa ze wszystkich badanych branż częściej niż rok wcześniej wskazują na trudności związane z kosztami zatrudnienia. Problem ten jest najdotkliwiej odczuwany przez firmy z branży finansowej i ubezpieczeniowej.

 

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 4,0 (przed miesiącem minus 5,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 15,6% (przed miesiącem odpowiednio 11,1% i 16,5%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Co z budownictwem?

Diagnozy w zakresie portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej na rynku krajowym i sytuacji finansowej poprawiają się, choć nadal pozostają negatywne. Prognozy dotyczące portfela zamówień są nieznacznie pozytywne, po raz pierwszy od sierpnia 2019 r. Marzec jest trzecim kolejnym miesiącem, w którym obserwujemy poprawę przewidywań w zakresie produkcji i sytuacji finansowej, choć wskazania dalej pozostają niekorzystne. 

 

Dyrektorzy firm budowlanych przewidują niewielkie ograniczenie zatrudnienia, najmniejsze od marca 2020 r., czyli od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Przewidywany jest wzrost cen robót budowlano-montażowych, ale mniej znaczący niż w ostatnich dwóch miesiącach - czytamy w dokumencie opublikowanym przez GUS.