Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło pracę nad kilkoma projektami, z które z jednej strony mają poprawić stan środowiska, a z drugiej okażą się korzystne i praktyczne dla właścicieli nieruchomości. NCBIR ma bowiem w planach uruchomienie siedmiu nowych projektów. Jeden z nich poświęcony jest stworzeniu systemu inteligentnej wentylacji nieruchomości, a drugi problemowi tzw. małej retencji.
Jak informuje Centrum wykonawcy wybrani do realizacji zadań opracują innowacyjne, wieloobiegowe systemy do magazynowania i oczyszczania wody deszczowej, które zminimalizują pobór wody z wodociągów, zastępując ją deszczówką. Technologie te znacznie ograniczą ilość ścieków oddawanych do kanalizacji. Zapewni to możliwość magazynowania i zatrzymywania wody z deszczów nawalnych, zapobiegając tym samym narastającym suszom i powodziom w Polsce oraz pomagając chronić zasoby wód głębinowych.
Dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podkreśla znaczenie ekologii w życiu codziennym. - Green Deal zakłada gruntowną zmianę w zakresie energii, w sposobie funkcjonowania przemysłu, ale też w życiu codziennym ludzi. Te zmiany są bardzo duże, co oznacza, że technologii wymaganych do ich przeprowadzenia też jest bardzo dużo. Wszystkie projekty, które teraz prowadzimy w NCBR, wspierając realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu, pokazują, że polscy przedsiębiorcy i naukowcy potrafią przygotować przełomowe rozwiązania z zyskiem dla środowiska oraz korzyścią dla mieszkańców i całej gospodarki – mówi.
Sprawdź za darmo średnie ceny nieruchomości w swojej okolicy >>>
– Formuła, w jakiej prowadzimy przedsięwzięcia, zakłada, że korzystając z Funduszy Europejskich, będziemy w największym stopniu finansować prace tych wykonawców, którzy wyznaczone przez nas cele osiągają najlepiej - dodaje.
Jak informuje Centrum wykonawcy wskazani do realizacji zadań związanych z retencją opracują innowacyjne, wieloobiegowe systemy do magazynowania i oczyszczania wody deszczowej, które zminimalizują pobór wody z wodociągów, zastępując ją deszczówką. "Technologie te znacznie ograniczą ilość ścieków oddawanych do kanalizacji. Zapewni to możliwość magazynowania i zatrzymywania wody z deszczów nawalnych, zapobiegając tym samym narastającym suszom i powodziom w Polsce oraz pomagając chronić zasoby wód głębinowych" - czytamy w komunikacie.
Wśród projektów, nad którymi toczą się prace w Centrum, uwagi warte są przede wszystkim trzy. Pierwszy poświęcono "budownictwu efektywnemu energetycznie i procesowo". "Wyzwanie badawcze to opracowanie innowacyjnych technologii prefebrykowanej i modułowej w konstrukcji domu jednorodzinnego i wielorodzinnego, o możliwie najlepszym, optymalnie zerowym lub pozytywnym bilansie rocznym zużycia energii (taki budynek wytworzy więcej energii, niż potrzebują na co dzień jego mieszkańcy). Kolejne atuty to niski ślad węglowy, efektywne wykorzystanie deszczówki oraz niska cena. W konstrukcjach dużym stopniu wykorzystane zostaną materiały pochodzące z recyklingu. Adresatami przedsięwzięcia są młode rodziny i seniorzy" - czytamy w komunikacie.
Kolejny istotny projekt dotyczy "magazynowania energii elektrycznej". Celem jest, jak zapewnia Centrum, opracowanie technologii innowacyjnych ogniw galwanicznych oraz systemu magazynowania energii elektrycznej, który może być wykorzystywany do magazynowania energii elektrycznej w magazynach stacjonarnych do zastosowań domowych i przemysłowych.
Istotny program NCBIR to także "magazynowanie Ciepła i Chłodu" w jego ramach powstaną energooszczędne systemy dostarczające ciepło i chłód dla domów oraz biur. Będą one wykorzystywać innowacyjne technologie magazynowania ciepła i chłodu (w tym odpadowego) m.in. poprzez czerpanie maksymalnej dostępnej w danym czasie energii z OZE i dystrybuowanie jej w zależności od zapotrzebowania budynku. Systemy będą się cechować wysoką sprawnością, minimalnymi stratami energii, stabilnością dystrybucji ciepła/chłodu, optymalną kubaturą dla ostatecznego zastosowania, a także muszą być nieszkodliwe dla środowiska.
Plany NCBIR są jeszcze ambitniejsze. W ramach prac prowadzonych w centrum powstać ma także Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE. W tym wypadku zadanie wykonawców to opracowanie innowacyjnej technologii oraz innowacji procesowych, które umożliwią modernizację istniejących systemów ciepłowniczych opartych na paliwach kopalnych przy wykorzystaniu technologii OZE – z wyłączeniem spalania biomasy, które jest środowiskowo bardziej obciążające. "Ma to potwierdzić hipotezę badawczą o rynkowej wykonalności systemu ciepłowniczego, który dostarczać będzie ciepło ze źródeł odnawialnych o udziale 80-100 proc. OZE – przy utrzymaniu akceptowalnej ceny dla odbiorcy" - twierdzi centrum w komunikacie prasowym.