Centrum Kultury Sara to jedna z najbardziej zadziwiających nieruchomości. Liczy 20 pięter, co daje 75 metrów wysokości. Jeszcze większe zdziwienie budzi jednak fakt, że cały budynek jest wykonany z drewna. Do jego budowy wykorzystano 12 tys. metrów sześciennych tego ekologicznego materiału.
Mariusz Nowak, Wiceprezes Zarządu państwowej spółki PDD S.A. nie ma wątpliwości, że szwedzka inwestycja to świetny dowód na to, że drewno jest wytrzymałym materiałem, który może mieć znacznie szersze zastosowanie. - Budowle tego typu są nie tylko piękne, ale też użyteczne i przyjazne dla środowiska. Skandynawia wyróżnia się jeżeli chodzi o wykorzystanie drewna w budownictwie, ale ten trend wzmacnia się wszędzie, również w Polsce - mówi w komunikacie spółki.
Tego typu inwestycje w naszym kraju wciąż nie należą do najpopularniejszych. Ale powstają. - Z roku na roku powstaje więcej budynków drewnianych, do czego nasza firma również się przyczynia. Zbudowaliśmy dwa osiedla domów jednorodzinnych w technologii prefabrykowanej drewnianej. A w Środzie Śląskiej powstanie unikatowy drewniany biurowiec, jeden z pierwszych budynków tego typu w Polsce będzie stanowił on uzupełnienie naszej budowy dużego osiedla w ramach projektu „Winna Góra” – mówi Mariusz Nowak.
Przedstawiciele spółki twierdzą, że drewniane domy są proekologiczne. - Każdy zaprojektowany w naszej firmie budynek wyróżnia się niską emisyjnością, a co za tym idzie też niższymi rachunkami dla mieszkańców. Dodatkowo, wykorzystywana przez nas technologia pozwala żyć w zgodzie z naturą i mieć świadomość, że dokładamy cegiełkę do czystego klimatu – podsumowuje wiceprezes państwowej firmy.
PDD twierdzi, że drewno najskuteczniej przeciwstawia się trendowi wysokiej emisyjności przemysłu budowlanego. Jak czytamy w komunikacie spółki z analizy ONZ wynika, że ponad 38 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla jest związane z branżą budowlaną. Sama produkcja cementu jest największym pojedynczym przemysłowym emitentem CO2. Z kolei drewno pochłania CO2 z atmosfery i przechowuje na stałe.
Szwedzki budynek ma być dowodem na proekologiczność drewnianego surowca. Jest on w stanie zgromadzić bowiem 9 mln kilogramów groźnego cieplarnianego gazu. Czy drewniane budynki pomogą zwalczać negatywne skutki zmian klimatycznych? Przyszłość odpowie na to pytanie.
Fot. UBC Media Relations (zdjęcie ilustracyjne)5