Włoska pracownia architektoniczna Iosa Ghini Associati we współpracy z rosyjską firmą Mosproekt-3 stworzyły projekt, dzięki któremu udało się zmodernizować 47 wieżowców położonych na obrzeżach Moskwy. "Odnowa" szarych, betonowych budynków mieszkalnych polegała na obłożeniu ich kolorowymi panelami.
Taką technikę zastosowano w północno-wschodniej moskiewskiej dzielnicy Dmitrovskoe Shosse, w której znajdują się szesnastopiętrowe budynki mieszkalne, rozmieszczone wokół dwóch wspólnych dziedzińców, z obszarami zielonymi oraz wyznaczonymi miejscami do rekreacji. Na dziedzińcu o powierzchni dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych znalazły się między innymi place zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, boiska do gry w koszykówkę czy stoły do gry w ping ponga.
Podczas gdy Moskproekt-3 zajął się technicznym aspektami budynków, tak włoska firma Iosa Ghini Associati dostała zlecenie dotyczące opracowania krajobrazu oraz projektu elewacji tego osiedla mieszkaniowego. Kolorowe kafelki, które pokryły budynki, ale też żywe barwy, które ozdobiły dziedziniec, miały przeciwstawić się temu, co studio architektoniczne nazwało "monotonią przedmieścia".
Według włoskich architektów wybrane kolory dopasowują się w ogólnoświatowe trendy związane z architekturą budynków i wnętrz oraz mają na celu wprowadzenie na takie osiedla bardziej "ludzkiego charakteru". Na stronie Iosa Ghini Associati czytamy:
Dzięki kolorom możliwa jest orientacja mieszkańców w przestrzeni, którzy bez problemów mogą odnaleźć wejście do swojego budynku oraz wskazać je np. swoim znajomym. System kolorowych paneli został wykonany m.in. z płyt włókno-cementowych, który zwiększa wydajność energetyczną budynków oraz daje większą elastyczność w układzie i doborze kolorów elewacji. Oprócz wyglądu elewacji ważne było także dostosowanie zewnętrznych, wspólnych części dziedzińca, które pełnią funkcje rekreacyjne oraz integrujące społeczność zamieszkującą ten kompleks mieszkaniowy
Jak czytamy na portalu DeZeen kolorowe panele zostały utworzone przy użyciu mieszanki płytek wykorzystywanych powszechnie na elewacjach wieżowców z czasów radzieckich oraz bardziej nowoczesnych paneli włókno-cementowych, które są bardzo łatwe w montażu, nie potrzebują specjalnej pielęgnacji ani dodatkowych impregnacji. Dlatego też idealnie nadają się do krycia dużych powierzchni zewnętrznych, na które działać mogą deszcz czy wilgoć. Płytki włókno-cementowe nie ulegają gniciu, pękaniu oraz nie wymagają regularnego malowania, by zachować ich kolory.
W rozmowie z DeZeen przedstawiciele włoskiego studia dodali, że kolory mają także rozgraniczać strefy dziedzińca, przy czym każda z nich ma konkretny cel: są to zarówno miejsca rekreacyjne, jak i obiekty wykorzystywane do spotkań towarzyskich. Przez osiedle przebiega także ścieżka rowerowa, która łączy się z innymi moskiewskimi dzielnicami.
Iosa Ghini Associati to włoska firma, której siedziby znajdują się w Bolonii oraz Mediolanie. Firma działa od 1990 roku, a założona została przez Massimo Iosa Ghini. Najczęściej zajmują się projektami przestrzeni komercyjnych, budynków muzealnych czy sieci handlowych. Ostatnie projekty studia obejmują stworzenie aranżacji sklepów Ferrari w Europie i Stanach Zjednoczonych, projekt budynku mieszkaniowego w Budapeszcie, projekt kompleksów hotelowych w Budapeszcie, Nicei i Bari czy stację metra Kropcke w Ganowerze w Niemczech.