O tym, że Rosja posiada w Warszawie własne nieruchomości, wiadomo od lat. Jedną z najsłynniejszych jest "Szpiegowo". Kompleks budynków o łącznej powierzchni 7 tys. m. kw. był przez lata domem rosyjskich dyplomatów, biznesmenów i ich rodzin. I choć rozległy obiekt mieści się formalnie na działce Skarbu Państwa, to odzyskać go udało się dopiero po wkroczeniu do akcji komornika.
Rosja ostatecznie zwróciła symboliczne klucze do budynku dopiero w 2022 roku.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Federacja Rosyjska ma w Warszawie cztery inne "przyczółki". Nieruchomością, która wciąż należy do Moskwy, jest budynek mieszkalny pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej przy ulicy Bobrowieckiej 2B. Ratusz informuje, że toczy się postępowanie sądowe w sprawie tej nieruchomości, która jest formalnie własnością Skarbu Państwa. Budynek ten jest sześciokondygnacyjnym blokiem mieszkalnym, który niestety popada w ruinę.
Kolejną sporną nieruchomością jest budynek przy ulicy Belwederskiej 25 (w pobliżu ambasady, która jest eksterytorialna), gdzie znajduje się wydział Konsularny Ambasady Federacji Rosyjskiej. Jest to również własność Skarbu Państwa. W tym budynku mieści się również Dom Rosyjski w Warszawie, który zajmuje się promocją kultury rosyjskiej.
Ostatnią nieruchomością jest budynek mieszkalny pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej przy ulicy Beethovena 3. Nieruchomość ta jest własnością miasta Warszawy.
Zgodnie z wyjaśnieniem zastępcy rzecznika prasowego miasta, Jakuba Leduchowskiego, procedura egzekucyjna nie może być wszczęta wobec budynków wykorzystywanych na cele dyplomatyczne. Warunkiem jest potwierdzenie, że obiekty nie są wykorzystywane na cele dyplomatyczne - wyjaśnia "DGP".
Oprócz "Szpiegowa", w kwietniu 2023 roku, miasto przejęło również budynek przy ulicy Kieleckiej 45. I tu wszystko ostatecznie odbyło się przy pomocy egzekucji komorniczej. Natychmiast zwrócono się do wojewody mazowieckiego o przekazanie obiektu samorządowi w celach edukacyjnych. Przekazanie budynku przez ówczesnego wojewodę Tobiasza Bocheńskiego nastąpiło w styczniu 2024 roku.
W 1936 roku budynek przy Kieleckiej został nabyty przez słynnego śpiewaka i aktora Jana Kiepurę. Po wojnie został przejęty przez komunistów na mocy dekretu warszawskiego. W 1953 roku Ministerstwo Obrony Narodowej bezpłatnie przekazało ten budynek ambasadzie sowieckiej w Warszawie na czas nieokreślony. W 2010 roku miasto wypowiedziało umowę.