Jesień. Idealna pora, by pieniądze uciekały przez ściany, drzwi i okna. Jak ograniczyć straty?

W dzisiejszych czasach, kiedy ceny energii elektrycznej, węgla, pelletu, gazu, są tak wysokie, trzeba koniecznie unikać strat ciepła w domu. Istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć. Niektóre ze sztuczek są bardzo proste. Zebraliśmy te najbardziej skuteczne. Jaką temperaturę utrzymać, by czuć się dobrze? Co zrobić najłatwiej, by ciepło nie uciekało oknami i drzwiami? 

Za oknem wciąż w miarę ciepła pogoda, w końcu nadejdą jednak chłody. Wiele osób zastanawia się, jaką temperaturę utrzymać w mieszkaniach, by we własnym domu czuć się komfortowo. Według ekspertów w mieszkaniach temperatura powinna być utrzymywana na poziomie 21 stopni Celsjusza. Jest to temperatura komfortowa, która pozwala nam się czuć dobrze. Jeśli jest za niska, to możemy odczuwać przykre dolegliwości, takie jak bóle głowy i karku, a także drżenie ciała. Za wysoka temperatura również nie jest komfortowa, ponieważ prowadzi do przesuszenia się skóry i błon śluzowych. W takich warunkach łatwo o infekcje i problemy z układem oddechowym.

 

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu to nie tylko kwestia komfortu, ale także oszczędności. Im większa różnica między temperaturą na zewnątrz a temperaturą w mieszkaniu, tym więcej energii potrzebujemy do ogrzania pomieszczeń. A to oznacza jedno: większe rachunki. Ogrzewanie to jeden z głównych źródeł emisji szkodliwych substancji dla atmosfery subtancji - głównie dwutlenku węgla. Dlatego warto dbać o to, aby temperatura w mieszkaniu była optymalna. Warto też unikać strat ciepła. Jak to osiągnąć? 


Zadbaj o dobre ocieplenie.  Pierwsza porada jest oczywista, ale trzeba podkreślić, że złe ocieplenie nieruchomości to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na utratę ciepła w domu. Jeśli twoja nieruchomość - dom, mieszkanie - nie jest dobrze ocieplona, ciepło dosłownie ucieka przez ściany i dach. Dlatego bardzo ważne jest, aby zainwestować  w dobre ocieplenie, bo to się po prostu zwróci.  Co robić? Kupując materiały izolacyjne lub stosując specjalne folie ochronne samodzielnie zrobimy niewiele. Trzeba prosić o pomoc ekspertów. 

 

Uszczelnij okna i drzwi. Krok nr 1, by unikać strat ciepła

Napraw lub wymień okna i drzwi. Jeśli twoje okna i drzwi są stare, nieszczelne, zużyte, to ciepło ucieka właśnie przez nie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o to, aby były one przynajmniej prawidłowo uszczelnione. Możesz to zrobić na wiele sposobów, np. kupując specjalne uszczelki lub stosując żaluzje ochronne. Wbrew pozorom wydatek kilkudziesięciu złotych może przynieść natychmiastowe skutki - w pokojach zrobi się cieplej. 

 

Używaj kominka. Jeśli oczywiście tylko możesz. Kominek to świetny sposób na uniknięcie strat ciepła w domu. Pamiętaj jednak, aby używać go z głową, ponieważ  otwarty ogień w domu zawsze jest niebezpieczny. Kominek może też być źródłem czadu. Ważne jest, aby kupować tylko drewno od sprawdzonych dostawców - powinno być suche, sezonowane, albo zmieni twój piec w maszynę parową. 

 

Nie zapomnij o wentylacji i klimatyzacji. Wentylacja jest bardzo ważna, ponieważ przy jej braku grzyby i pleśnie dosłownie zjadają nasze ściany. Pamiętaj jednak, aby korzystać z wentylacji i klimatyzacji tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, inaczej wzrost rachunków jest gwarantowany. Jesienią i zimą wietrzymy, a nie wychładzamy pomieszczenia!

Elektryczny grzejnik? Tak, ale tylko o wysokiej sprawności

Używaj żarówek energooszczędnych. Żarówki energooszczędne są bardzo ważne, ponieważ pozwalają uniknąć strat energii elektrycznej w domu. Na rynku dostępnych jest wiele generacji tych urządzeń, najnowsze potrafią świecić i jasno, i tanio. 

 

Używaj wydajnych grzejników elektrycznych. Grzejniki elektryczne jako główne źródło ogrzewania z pewnością nie będą najtańszym źródłem ciepła. Ale bez względu na to, czy używamy ich stale, czy okresowo, powinny mieć wysoką sprawność energetyczną. Tzw. farelki, to prawdziwe pożeracze energii, lepiej już użyć np. piecyka olejowego. 9. Zainwestuj w koc elektryczny. Koc elektryczny  może ci pomóc ograniczyć rachunki za ogrzewanie - być może lepiej dogrzać się właśnie nim, niż "rozkręcać" kaloryfery w całym domu. Pamiętaj jednak, aby korzystać z niego tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, ponieważ ciągłe i nadmierne użytkowanie może spowodować wzrost rachunków.