Zasadniczy problem z wieszaniem obrazów polega na tym by powiesić je w miejscu i na wysokości, która powoduje że obraz jest uzupełnieniem wnętrza. Jest wiele różnych technik wyliczania na jakiej wysokości powinien znajdować się obraz. Jeżeli nie zajmujecie się urządzeniem wnętrz zawodowo, skorzystajcie z naszego poradnika.
Najpopularniejsza technika mówi by środek wysokości obrazu znajdował się 144cm od podłogi. Jak szybko wyliczyć na jakiej wysokości powinien zawisnąć obraz? Na początku trzeba zmierzyć wysokość ramki. Wynik należy podzielić przez dwa. Otrzymaną wartość należy dodać do 144 cm. W ten sposób otrzymamy idealną wysokość górnej krawędzi, na jakiej powinien zawisnąć obraz. Na poniższym filmiku widać przykład.
Istnieje jeszcze parę innych żelaznych zasad, o których warto pamiętać wieszając obraz bądź fotografię. Jeżeli decydujemy się na wieszanie obrazu w domu o krzywych podłogach względem sufitu, nie powinno się używać profesjonalnych narzędzi do pomiaru poziomu. Nawet idealnie wypoziomowany obraz w pomieszczeniu o zaburzonych (stare domy drewniane, dawne dworki itp.) kątach będzie wyglądał nieelegancko. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak dopasować górną krawędź obrazu do kąta łączenia podłogi ze ścianą.
Ważną zasadą jest umieszczenie obrazu w miejscu odpowiednio oświetlonym. Najlepiej światłem słonecznym, ale jeżeli nie ma takiej możliwości można poeksperymentować ze sztucznym oświetleniem.
Zawieszone obrazy (w ramce czy też na stelażu) powinny również być w odpowiedniej odległości od pozostałych mebli. Odstęp powinien wynosić przynajmniej 20 - 30cm.
Podczas wieszania obrazu warto również pamiętać o symetrii. Najlepiej względem mebli stojących pod malunkiem. Ludzki mózg bardzo lubi symetrycznie położone obiekty. Dobrze dobrana komoda bądź sofa uzupełniona symetrycznie zawieszonym obrazem będzie dobrym połączeniem.